Rozporządzenie obejmuje zakaz wjazdu do kraju, przejazdu przez Estonię tranzytem oraz nakłada obowiązek opuszczenia estońskiego terytorium.

Istnieją informacje lub poważne podstawy, by twierdzić, że osoby te były związane z łamaniem praw człowieka lub przyczyniały się do łamania praw człowieka – napisano w dokumencie, opublikowanym w dzienniku "Riigi Teataja".

Rząd w Tallinie podjął decyzję o wpisaniu 49 Rosjan na listę 29 marca. Rozporządzenie obowiązuje do 1 kwietnia 2023 r. Minister spraw zagranicznych Estonii Sven Mikser, z którego inicjatywy stworzono listę, powiadomił, że decyzję podjęto w związku z próbą otrucia w Wielkiej Brytanii byłego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii.

Zgoda i stanowczość rządu w tej kwestii świadczy o naszej woli zwrócenia uwagi na coraz częstsze łamanie prawa międzynarodowego przez Rosję. Nie możemy nie reagować na poważne naruszenia praw człowieka – podkreślił Mikser.

W związku z atakiem na Skripala estoński rząd podjął też decyzję o wydaleniu wojskowego attache Rosji Olega Afanasjewa.

Oprócz Estonii wśród krajów, które przyjęły ustawę, nawiązującą do Siergieja Magnitskiego, rosyjskiego prawnika i bojownika z korupcją zmarłego w moskiewskim więzieniu, są USA, Kanada, Wielka Brytania i Litwa.