Rosyjscy szpiedzy wracają do Moskwy. Mają czas do północy, aby opuścić Polskę

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Do dziś do północy czterej rosyjscy dyplomaci mają czas, aby opuścić nasz kraj. Uznani zostali za persona non grata. - Część dyplomatów uznanych za osoby niepożądane opuściła już Polskę, część pozostaje jeszcze na jej terytorium – poinformowała ambasada Rosji w Warszawie. Zapewniono, że wszyscy wydaleni pracownicy ambasady opuszczą Polskę w wyznaczonym im terminie.

Czwórka rosyjskich dyplomatów została uznana za personae non gratae w ubiegły poniedziałek, w ramach międzynarodowej reakcji na atak na przebywającego w Wielkiej Brytanii b. pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala, w którym zastosowano broń chemiczną typu Nowiczok.

Jak informował szef MSZ Jacek Czaputowicz, wydaleni dyplomaci mogli być związani z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski. Czwórce pracowników rosyjskiej placówki dano czas do 3 kwietnia, do godz. 24.

4 marca Skripal - b. pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury, na południowy zachód od Londynu. W toku śledztwa odkryto, że zostali zatruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok.

Zjednoczone Królestwo i w ślad za nim inne kraje europejskie - w tym Polska - zadecydowały o wydaleniu w reakcji na atak łącznie ponad 140 rosyjskich dyplomatów. W ramach środków odwetowych Rosja wydaliła pod koniec zeszłego tygodnia ponad stu członków misji dyplomatycznych krajów zachodnich, w tym czterech z Polski.

Rosyjskie MSZ zapowiedziało jednocześnie, że wydalonych zostanie jeszcze m.in. ponad 50 dyplomatów brytyjskich - tak, aby zrównać liczebność personelu dyplomatycznego Wielkiej Brytanii w Rosji z liczbą rosyjskich dyplomatów w Wielkiej Brytanii.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl