„Nie lękajcie się!” – hasło obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II / Wikimedia Commons/José Cruz/Abr - Agência Brasil/CC BY 3.0 br

  

Hasłem tegorocznych obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II są słowa wypowiedziane podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat – to wtedy Jan Paweł II kilkakrotnie wezwał słuchaczy do tego, aby "nie lękali się" - poinformował dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w tym roku w poniedziałek wielkanocny.

Nie stanowimy żadnej konkurencji dla poniedziałku wielkanocnego, ale chcemy, aby w tym duchu świąt wielkanocnych, dających nadzieję na życie wieczne, byśmy pamiętali, że dla chrześcijan nie ma żadnej sytuacji bez wyjścia, nie ma sytuacji, która nas przerasta, bo Chrystus zmartwychwstał. To jest ta prawda, którą wyciągamy z nauczania Kościoła

- powiedział Senk.

Stąd też - jak podkreślił dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II "chcemy pokazać w takim duchu nadziei, która wiąże się ze świętami wielkanocnymi, ale jednocześnie nadziei, która bierze się stąd, że Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat w 1978 roku od razu mówi: "Nie lękajcie się!".

I to jest sens, dlaczego 13. rocznica śmierci Jana Pawła II, pamiętając o poniedziałku wielkanocnym przyjęła hasło "Nie lękajcie się!"

- dodał.

Zdaniem Senka, jest jeszcze jedna ważna data, która będzie w październiku tego roku obchodzona, to jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo dużo mówimy o ojcach niepodległości, o Wojciechu Korfantym, Romanie Dmowskim, Józefie Piłsudskim. I to są te osoby, którym zawdzięczamy niepodległość. Jan Paweł II praktycznie równolatek niepodległości, ponieważ urodził się w maju 1920 roku, czyli wolna Polska miała raptem półtora roku. I papież jest owocem wolnej Polski - przypomniał dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Dodał, że tak naprawdę "dopiero Jan Paweł II uczy nas wolności i można by go dołączyć do ojców wolności, który pokazuje ją nam w haśle +Nie lękajcie się+" - zaznaczył Senk.

Podkreślił jednocześnie, że "chyba nikt się nie spodziewał, że ta wolność przyjdzie już w 1979 roku po przyjeździe Jana Pawła II do Polski, uruchamiając karnawał +Solidarności+, i że w ten sposób uda się Polskę tak szybko odmienić".

Jan Paweł II - jak powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - uczy nas "mądrego korzystania z wolności, pamiętając, że jest wolność osobista, ale należy zarazem pamiętać o wolności wspólnoty, biorąc sobie do serca słowa Papieża, że +wolność jest ciągle przed nami+, dodając: "Sądzę, że egzaminu z tej wolności jeszcze nie zdaliśmy".

Cetrum Myśli Jana Pawła II jest organizatorem obchodów 13. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Warszawie. 2 kwietnia i od godz. 21.00 będzie obecne na pl. Piłsudskiego, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu modlitewnym. Wezmą w nim udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy

– powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Poinformował jednocześnie, że po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności – tłumaczą organizatorzy czuwania.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa oraz 27 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października - rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rostowski snuje wizje, kiedy potwierdzi się przypadek koronawirusa w Polsce. Internauci: Przykro patrzeć

Jan Vincent Rostowski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Najpierw otoczenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i sama kandydatka snuli podejrzenia o to, że rząd ukrywa przed społeczeństwem informacje dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski, wie już jednak, kiedy informacja o potwierdzonym przypadku w Polsce ujrzy światło dzienne. Internauci nie kryją zażenowania.

Dziś rano kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska, postanowiła na Twitterze wyartykułować dokładnie krążące po zakamarkach internetu spiskowe teorie dotyczące koronawirusa w Polsce.

Okazuje się, że jej polityczne otoczenie wcale od takiej hipotezy się nie odżegnuje.

Izabela Leszczyna, odpowiedzialna w sztabie Kidawy-Błońskiej za kwestie programowe, stwierdziła, zapowiadając jutrzejszą konwencję kandydatki, że jednym z tematów wystąpienia będzie bezpieczeństwo.

- Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo zdrowotne, co dzisiaj jest szczególnie ważne, nie tylko ze względu na onkologię, ale też na epidemię koronawirusa, która szaleje po świecie i prawdopodobnie po Polsce trochę też, o czym może jeszcze tylko nie wiemy

 - dodaje Leszczyna.

Krok dalej poszedł były minister finansów, Jan Vincent Rostowski, który wysnuł wizje, kiedy można spodziewać się informacji o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Odpowiedział swoim wpisem na dywagację dziennikarza Konrada Piaseckiego.

Internauci nie kryli zażenowania wpisem Rostowskiego:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts