Kard. Nycz w rozmowie z TVN: Kościół nigdy nie zrezygnuje z głoszenia świętości życia

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Kościół nigdy nie zrezygnuje z głoszenia świętości życia. Będzie to robił zawsze - czy to się podoba, czy nie - oświadczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak wskazał, to "sumienie" polityków musi decydować, jakie rozwiązania ustawowe powinny być przyjęte ws. aborcji.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem "Czarny piątek". W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna „Biały piątek”, której celem było poparcie działań pro-life.

Kard. Nycz odniósł się w niedzielę w TVN24 do protestów, które miały miejsce w Polsce. "To są ludzie, którzy absolutnie mają prawo wyrażać swoje poglądy. Nie do mnie należy ocena, czy stanowienie prawa - które jest zadaniem parlamentu - powinno być, czy nie powinno być wspierane ulicznymi manifestacjami" - powiedział metropolita warszawski.

"Szanuję tych ludzi, wiem, że zapewne większość z nich (...) są ludźmi kościoła i my też jesteśmy do nich, jako Kościół, posłani. To jest absolutnie pewne"

- zaznaczył kard. Nycz.

Oświadczył, że Kościół "nigdy nie może zrezygnować" z głoszenia "świętości życia". "W sensie głoszenia zasady ewangelicznej i piątego przykazania Nie Zabijaj. Będzie to robił zawsze - w porę i nie w porę, czy to się podoba, czy się nie podoba" - podkreślił metropolita warszawski.

Jednocześnie kard. Nycz wskazał, że Kościół "musi zostawić politykom tę płaszczyznę działania, która odpowiada na zapytanie, w jakim sensie obrona życia musi być także obroną prawną i jak tę obronę prawną zrobić?".

"Nie żądajmy od Kościoła (...), czy nawet od zwykłego katolika, że nie będzie głosił prawdy o tym, że życie jest święte w każdym wypadku"

- podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że Kościół głosi "ewangelię życia" wszystkim - politykom czy ludziom życia społecznego. "Ich sumienie własne musi decydować, w jaki sposób to rozwiązanie praktyczne, ustawowe, prawne powinno być przyjęte" - powiedział metropolita warszawski.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN, iezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Moskwa rozmawia z Asadem ws. deeskalacji konfliktu w Syrii

Zdjęcie ilustracyjne / By Voice of America News: Margaret Besheer reports from the northern Lebanese city of Tripoli; "Syrian Refugees Seek Out Smugglers". - https://www.youtube.com/watch?v=oWvHr-0BXhc&feature=plcp, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.p

  

Delegacja rosyjskich dyplomatów i wojskowych w Damaszku omówiła dzisiaj z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem konieczność deeskalacji sytuacji w północno-wschodniej Syrii - poinformowało MSZ w Moskwie.

"Rozmowa była skoncentrowana wokół obecnej sytuacji +na lądzie+ w Syrii w świetle wzrastających napięć w północno-wschodniej części kraju"

- przekazał resort w oświadczeniu.

"Odnotowano konieczność podjęcia środków na rzecz deeskalacji sytuacji i zapewnienia bezpieczeństwa na tych obszarach"

- dodano.

W dokumencie podkreślono, że podczas spotkania "wyrażono wspólną opinię, że droga do pewnej i długoterminowej stabilizacji terytoriów na wschód od rzeki Eufrat prowadzi przez odbudowę suwerenności i integralności terytorialnej kraju, powrót wszystkich syryjskich ziem pod kontrolę rządu Syryjskiej Republiki Arabskiej".

Jak podaje TASS, w spotkaniu w Damaszku ze strony rosyjskiej uczestniczyli przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Syrii Aleksandr Ławrientiew, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wierszynin i przedstawiciele ministerstwa obrony.

Siły rosyjskie wspierają w Syrii wojsko Asada. W wyniku porozumienia z 13 października, zawartego między Kurdami z reżimem Asada, armia syryjska wkroczyła na północne tereny kraju. W ramach tej umowy wojsko syryjskie ma stawić czoło ofensywie Turcji w północno-wschodniej Syrii, kontrolowanej do tej pory przez siły kurdyjskie.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa", do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców zbiegłych do Turcji. W czwartek Turcja uzgodniła z USA, że na pięć dni wstrzymuje ofensywę, aby pozwolić wycofać się siłom dowodzonym przez Kurdów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl