Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Istnieje różnica między wolnością a swawolą

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest biblistą, wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Istnieje różnica między wolnością a swobodą i swawolą. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – wołał św. Paweł. Otwórz- my się więc jeszcze pełniej na Chrystusa i pamiętaj- my, z jakiej skały jako naród ochrzczony w Jego imię zostaliśmy wyciosani - mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Magdaleną Fijołek.

Co roku powraca pytanie o „wyższość Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem”. Jakie znaczenie dla chrześcijan ma zmartwychwstanie Jezusa?

To pytanie, jak bumerang, powraca co najmniej dwa razy w roku. Należy do gatunku tych kłopotliwych pytań, jakie czasami stawiamy dzieciom: „Kogo bardziej kochasz –  tatę czy mamę?” Z teologicznego punktu widzenia uroczystość Wielkanocy jest ważniejsza niż Boże Narodzenie, bo upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które jest filarem wiary chrześcijańskiej. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał – napisał św. Paweł Apostoł – próżna byłaby nasza wiara.

A jak dzisiejsze upamiętnienie wydarzeń Wielkiej Nocy różni się od świętowania Zmartwychwstania dwa tysiące lat temu?

Religia i wiara są bardzo mocno związane z rzeczywistością i kulturą, która jest dziś zupełnie inna niż dwa tysiące lat temu. W samych początkach chrześcijaństwa przeżywanie uroczystości wielkanocnych było ograniczone do Ziemi Świętej i tych rejonów Śródziemnomorza, które wtedy stawały się  chrześcijańskie. Obecnie obchodzimy to święto na całym świecie i siłą rzeczy nabrało kolorytu związanego z kulturą i tradycją poszczególnych narodów i krajów. Wiemy na pewno, że od początku było to najważniejsze wydarzenie w życiu religijnym chrześcijan i miało ono wiele wspólnego z przeżywaniem w judaizmie święta Paschy. Jedno i drugie święto upamiętnia wybawienie – Pascha upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, a uroczystość Wielkiej Nocy – wybawienie całej ludzkości z niewoli grzechu.

Niestety, dla wielu osób Wielkanoc sprowadza się do sobotniego święcenia pokarmów w kościele.

Tak, to smutne, aczkolwiek jednocześnie chciałoby się powiedzieć: to dobrze, że w ogóle mają kontakt z Kościołem, choćby tylko w Wielką Sobotę. Nie chodzi jednak wyłącznie o zewnętrzny udział w obrzędach, czy nawet w liturgii, lecz o wewnętrzne przylgnięcie do Chrystusa, które w dniach Triduum Paschalnego, czyli w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, ma szczególną wymowę. Kulminacyjnym punktem Triduum Paschalnego jest Wielkanoc, bo zmartwychwstanie Chrystusa odmieniło i ukierunkowało całą dalszą historię ludzkości.

Mówił Ksiądz profesor o tym, że święta Wielkiejnocy w dużej mierze mają wspólny mianownik chrześcijańsko-żydowski. Z polskiej perspektywy – i sporu ostatnich tygodni – to dodatkowe znaczenie, o które trudno nie zapytać: jak powinniśmy patrzeć na ten klincz?

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o wspólnej, choć nierzadko trudnej, historii polsko-żydowskiej. Polska to po hebrajsku „Polin”, a więc: „tutaj odpocznij”. Bardzo wiele zmieniła II wojna światowa, a podczas niej zagłada Żydów dokonana przez niemieckich narodowych socjalistów na ziemiach polskich. Odtąd żydowska pamięć o Polsce kojarzy się z cierpieniem i traumą z tamtego okresu. Choć nam, Polakom, trudno czasem zrozumieć ten wielki żydowski ból, to przecież musimy o nim pamiętać. Napięcia i konflikty skończą się wówczas, gdy zdecydujemy się na to, aby się wzajemnie słuchać i szanować.

Ale w tym ostatnim czasie mocno wybijają się ostre, niesprawiedliwe, czasem także krzywdzące wypowiedzi. Jak na to reagować? Ksiądz był niedawno w Izraelu, jak to wygląda z tamtej perspektywy?

Konflikt w relacjach polsko-żydowskich dokonuje się w dużej mierze na poziomie mediów. Zwykli ludzie go nie chcą i odcinają się od wszelkich prób jątrzenia i dzielenia naszych narodów i religii. Nasza delegacja, do której należeli weterani i kombatanci wojenni oraz powojenni, a także sprawiedliwi wśród narodów świata, została przyjęta bardzo sympatycznie. Skuteczne przezwyciężanie napięć i podziałów to również problem systematycznej i rzetelnej edukacji i wiedzy historycznej. Zbyt często wzajemne kontakty i dialog były politycznie poprawne i dlatego pozorowane, ale nie zawsze szczere. W ostatnich tygodniach to pękło i ukazało się w całej prawdzie. Często używam obrazowego porównania: rozmowa Polaków i Żydów przypomina rozmowę dwóch pacjentów, którzy licytują się, kogo bardziej boli i kto jest poważniej chory – oczywiście w kontekście przebiegu i skutków holokaustu oraz II wojny światowej.

Wracając do świąt Wielkiejnocy, wielu z nas poczyniło postanowienia wielkopostne, choć z pewnością nie każdy potrafił w nich wytrwać. Co doradziłby Ksiądz tym, którzy w tej walce polegli lub w ogóle nie podjęli postanowień?

Osoby, które nie wytrwały w wielkopostnych postanowieniach nie są w najgorszej sytuacji, bo starały się dokonać czegoś dobrego. Jeśli w ich aktualnej postawie wyraża się pokora i żal, są to przecież owoce ich dobrej woli. Inaczej przedstawia się sytuacja osób, które w Wielkim Poście w ogóle nie liczyły się z tym, co niesie ów święty czas, nie zwracały uwagi na wezwania do nawrócenia, ani nie podjęły żadnej pracy nad sobą. Byłoby dobrze, gdyby właśnie dla nich Wielki Tydzień stał się czasem wewnętrznej przemiany ku dobremu. Jednak istnieją tak wielkie pokłady zatwardziałości, na które nie ma innego lekarstwa jak tylko cierpliwość i Boże miłosierdzie. Miejmy nadzieję, że także ci ludzie, którzy żyją tak jakby Boga nie było, poruszeni Jego łaską otworzą się i przyjmą zbawienie dokonane na Krzyżu i w Zmartwychwstaniu.

Czego życzyłby Ksiądz czytelnikom „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu Niezalezna.pl z okazji Wielkanocy?

Przede wszystkim skutecznego pokonywania wszelkich podziałów, które istnieją między nami. Przeżywamy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i trzeba stale na nowo doceniać sytuację wolności, w jakiej żyjemy. Lecz istnieje różnica między wolnością a swobodą i swawolą. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – wołał św. Paweł. Otwórzmy się więc jeszcze pełniej na Chrystusa i pamiętajmy z jakiej skały jako naród ochrzczony w Jego imię zostaliśmy wyciosani.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

DudaBus ruszył w kampanijną trasę - prezydent odwiedził Łowicz i Turek. Nie zabrakło wzruszających spotkań

prezydent Andrzej Duda / twitter.com/Andrzej Duda,

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Dzisiaj z Warszawy wyruszył w Polskę DudaBus. Kandydat na prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda odwiedził Łowicz oraz Turek. Na kampanijnej trasie nie zabrakło również poruszających spotkań. Andrzej Duda wraz z ekipą DudaBusa wstąpili na kawę na stację PKN Orlen, prezydent zrobił też małe zakupy w polskim sklepie.

DudaBus wyruszył w kampanijną drogę sprzed siedziby sztabu Andrzeja Dudy po godz. 12:00.

Pierwszym punktem na trasie był Łowicz, w którym Andrzej Duda odwiedził schronisko dla zwierząt.

Następnie Andrzej Duda na rynku miasta spotkał się z mieszkańcami. Ludzie przywitali go niezwykle entuzjastycznie, skandując "nasz prezydent!", "zwyciężymy". "dziękujemy" oraz "pierwsza tura".

Chciałbym, żeby te wszystkie programy i kolejne, które wszystkie razem składają się na wielki program podniesienia jakości życia w Polsce, jakości życia polskiej rodziny, żeby one mogły być nadal realizowane i żeby nikt nie mógł ich cofnąć. Dopóki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, zapewniam państwa, że żaden z tych programów, które zostały uruchomione, nie zostanie cofnięty. Żaden program, przede wszystkim z tych, które wspierają rodzinę

- zapewnił prezydent.

Na miejscu była również grupka zwolenników opozycji, którą zaskoczyć musiała szefowa sztabu Andrzeja Dudy, Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, która poczęstowała ich pączkami. Z kolei w DudaBusie dziennikarzy pączkami poczęstował sam prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/311872-tlusty-czwartek-przeciwnikow-prezydenta-paczkami-poczestowal-ich-sztab-andrzeja-dudy]

W Łowiczu doszło także do poruszającej sytuacji - do prezydenta podszedł mężczyzna, który ze łzami w oczach dziękował za program "Rodzina 500 plus".

Po wizycie w Łowiczu prezydent wyruszył na spotkanie z mieszkańcami Turka. Po drodze zatrzymał się na kawę na stacji PKN Orlen, a następnie na zakupy w polskim sklepie.

Tu także doszło do wzruszającej sytuacji - na prezydenta czekała starsza pani, która przyszła mu osobiście podziękować za to, że żyje się jej lepiej. 

Niech on będzie prezydentem do końca życia

- powiedziała szefowej sztabu Andrzeja Dudy.

Po zakupach prezydent udał się na spotkanie z mieszkańcami Turku.

Chcemy modernizować i udoskonalać polską onkologię, te działania są podejmowane i będą prowadzone

- zapowiedział.

Dodał, że w odpowiedzi na przewidywany wzrost zachorowań na choroby onkologiczne w najbliższych latach, przygotowano Narodową Strategię Onkologiczną.

W DudaBusie Andrzejowi Dudzie towarzyszyli: szefowa sztabu mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, rzecznik sztabu Adam Bielan, rzecznik prezydenta RP i członek sztabu wyborczego Błażej Spychalski oraz młodzieżówka PiS i dziennikarze.

Prezydent wieczorem zamieścił wpis, w którym podsumował pierwszy dzień podróży DudaBusem.

Bardzo dziękuję wszystkim Państwu, których spotkałem dziś w Łowiczu i Turku. Jestem ogromnie wdzięczny za obecność, rozmowy, atmosferę i wsparcie. Dziękuję też całej dzisiejszej Załodze Dudabusa - Gościom, Sztabowcom i Młodzieży. Dudabus mknie po A2. Zaczęło się ;-)

- napisał Andrzej Duda na Twitterze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts