Wręczał łapówki urzędnikom za zlecenia. Agenci ABW przerwali korupcyjny deal

/ abw.gov.pl

  

Jak ustalił portal niezalezna.pl funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali przedsiębiorcę, który opłacał się urzędnikom z Nowego Targu. Biznesmen Stanisław Ch. wręczał "korzyści majątkowe", czyli łapówki, pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu, a dzięki temu otrzymywał zlecenia w ramach zamówień publicznych. To kolejna osoba zatrzymana w tej sprawie.

Afera łapówkarska w Nowym Targu, którą od dłuższego czasu wyjaśnia Prokuratura Regionalna w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami tamtejszej delegatury ABW, zatacza coraz szersze kręgi.

Wcześniej ABW zatrzymało dyrektora PZD w Nowym Targu Roberta W. oraz jego zastępcę Krzysztofa Sz., którzy usłyszeli zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych. Ten pierwszy cały czas przebywa w areszcie.

Ale skoro jedni brali łapówki, to ktoś im je wręczał. Teraz wiadomo, że podejrzanym jest przedsiębiorca budowlany Stanisław Ch., który usłyszał zarzuty "udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne".

Decyzją krakowskiego sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany - na trzy miesiące.

Nie jest on pierwszym biznesmenem, który odpowie za korumpowanie urzędników. Zarzuty usłyszały już cztery osoby z firm realizujących prace zlecone przez PZD w Nowym Targu.

Łączna kwota łapówek robi wrażenie - półtora miliona złotych! A to zapewne nie koniec, bo jak ustalił portal niezalezna.pl - sprawa jest rozwojowa, czyli - kolejnych łapówkarzy mogą "odwiedzić" agenci ABW. Chyba że sami się zgłoszą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl