Golubiewski napisał, że Hikind "ma oczywiście wszelkie prawo" do założenia takiej strony, ale dodał, że zawiera ona "błędy faktograficzne", dotyczące zasięgu i stosowania nowych przepisów określonych w polskiej ustawie.

- Ustawa ta nie neguje Holokaustu – podkreślił konsul. - Przeciwnie, podejmuje problem publicznych oświadczeń pomniejszających rolę faktycznych sprawców Holokaustu, niemieckich nazistów....

Konsul wskazał też, że w materiale wideo zamieszczonym na stronie Hikinda, pojawia się "błędne określenie 'polskie obozy śmierci', które jest często wykorzystywane jako próba zrzucenia odpowiedzialności za Holokaust na polski naród i państwo".

Według Golubiewskiego kontekst, w jakim określenie to jest użyte na stronie internetowej Hikinda, wyraźnie wskazuje, że ma ono stworzyć fałszywe wrażenie, iż funkcjonowanie nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych na terytorium okupowanej przez Niemcy Polski "wymagało polskiej zgody i współpracy".

- Nie zapominajmy, że tysiące nieżydowskich Polaków zginęło właśnie w tych obozach wraz z ich żydowskimi braćmi - podkreślił Golubiewski.

Celowe użycie tego określenia, "które zostało oficjalnie potępione zarówno przez Izrael, jak i Polskę i jest oficjalnie uznane za niepoprawne w standardach stylistycznych najważniejszych gazet USA" przez kogoś, kto reprezentuje miasto Nowy Jork w zgromadzeniu stanowym, konsul uznał za "głęboko niepokojące".

Dodał, że jest tym bardziej niepokojące, iż zostało użyte najwidoczniej po to, żeby "szerzyć dezinformację o intencjach i motywacji" polskiej ustawy, która wyraźnie pozwala na swobodne debaty historyczne i w żaden sposób nie ma na celu negowania udokumentowanych przypadków antysemityzmu i aktów przestępczych popełnionych przez Polaków przeciwko Żydom w czasie drugiej wojny światowej.

Konsul wyraził przekonanie, że poglądy Hikinda nie są reprezentatywne dla całej izby niższej parlamentu stanu Nowy Jork, jak to sugeruje deputowany w materiale wideo, który zamieścił na swojej stronie. Na zakończenie Golubiewski podkreślił, że nie można pozwolić, by takie prowokacje psuły długotrwałą przyjaźń między stanem Nowy Jork a Polską.