Temat służby kobiet jest rzadko poruszany w sferze publicznej, a zasługuje na uwagę i refleksję. Swoją obecnością w wojsku panie wprowadziły rewolucję dotyczącą roli i podejmowania przez kobiety zadań w zakresie bezpieczeństwa i obronności. 

– powiedziała podczas wernisażu Agata Kornhauser-Duda. 

Jednocześnie wyraziła radość z możliwości patronowania wystawie będącej podziękowaniem dla kobiet za ich ofiarność i poświęcenie. Przypominając o trwającym jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości dodała, że „współczesne kobiety żołnierze kontynuują w wojsku wspaniałe tradycje swoich poprzedniczek”, a ich udział w obronności kraju jest znaczący.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama nawiązała także do niedawnej wizyty pań ze służb i formacji mundurowych, które z okazji Dnia Kobiet zaprosiła na debatę do Pałacu Prezydenckiego. „Kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka, co jest nie bez znaczenia” – mówiła wówczas Małżonka Prezydenta zwracając się do 230 pań ze 115 jednostek z całego kraju zebranych w Sali Kolumnowej. 

Grzegorz Jakubowski/KPRP

W Muzeum Wojska Polskiego zaprezentowane zostały bogate zbiory, wśród których znajdują się m.in. ubiór markietanki z okresu Księstwa Warszawskiego, weteranki Powstania Styczniowego, sanitariuszki z Legionów Polskich, obrończyń Lwowa w latach 1918-1919 oraz obowiązujące obecnie kobiece mundury Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie brakuje także dokumentów oraz medali, orderów i odznak bohaterek, także tych współczesnych. Całości dopełniają materiały multimedialne, na których ukazane zostały archiwalne zbiory, przedstawiające sylwetki kobiet walczących w wielu powstaniach i wojnach oraz materiały filmowe z aktualnych misji, w które zaangażowane jest Wojsko Polskie.
 
Wystawę można oglądać do 24 czerwca br.