Polska chwalona na arenie międzynarodowej. Departament stanu USA o „Polskim wkładzie we wspólną obronę NATO”

Amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w związku z podpisaniem przez Polskę i USA umowy na zakup systemu obronnego Patriot. Oceniono, że "wzmocni to bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".

youtube.com/print screen

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym wczoraj w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego (w czwartek nad ranem czasu polskiego) podkreśliła, że zakup przez Polskę obronnego systemu antyrakietowego, który "obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania dowodzenia i kontroli" dla polskiej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, "odzwierciedla wkład Polski w ponoszenie ciężaru wspólnej obrony (państw NATO) poprzez program modernizacji" swoich sił zbrojnych.

Polska na ten program modernizacji przeznacza 20 procent swojego budżetu obronnego

- czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu władz amerykańskich przez Departament Stanu.

Porozumienie podpisane wczoraj w Warszawie "jest kulminacją realizacji ustaleń spotkania prezydentów Trumpa i Dudy w Warszawie w lipcu 2017 roku" – pisze w oświadczeniu Nauert.

Ministerstwo spraw zagranicznych USA wyraziło też nadzieję, że porozumienie "przyczyni się do stworzenia miejsc pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce", otwierając perspektywę "dalszej współpracy z Polską w realizacji drugiej fazy (Phaze II) tego porozumienia".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #USA #Patriot #system obrony powietrznej #Departament Stanu USA #MSZ #NATO #wschodnia flanka NATO

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo