Rosyjscy dyplomaci opuszczają Ukrainę

/ FLICKR.COM/thisisbossi/CC BY 2.0

  

– Rosyjscy dyplomaci, uznani przez Kijów za persona non grata w związku z atakiem na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, opuszczają Ukrainę – poinformowała rzecznik prasowa ukraińskiego MSZ, Mariana Beca.

Władze w Kijowie podjęły decyzję o wydaleniu 13 dyplomatów z Rosji w geście solidarności ze swoimi zachodnimi partnerami - oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko.

Beca powiedziała agencji Interfax-Ukraina, że Rosjanie mają 48 godzin na wyjazd z jej kraju.

48 godzin jeszcze nie minęło. Wręczyliśmy (stronie rosyjskiej) notę protestacyjną o ogłoszeniu tych ludzi persona non grata w poniedziałek około godziny 18. Na ile mi wiadomo, zaczęły już one wyjeżdżać – podkreśliła.

Rzecznik prasowa ukraińskiej dyplomacji zaznaczyła, że zgodnie z prawem międzynarodowym na miejsce wydalonych Rosja ma prawo przysłać nowych dyplomatów.

Prawem strony przyjmującej jest przyjęcie ich albo nieprzyjęcie. W zasadzie na te stanowiska mogą przybyć nowi dyplomaci, jeśli się na to zgodzimy, jednak ta kwestia nie jest obecnie omawiana – powiedziała.

Ambasada Rosji w Kijowie potwierdziła wczoraj, że otrzymała od MSZ Ukrainy notę o wydaleniu jej 13 pracowników, i poinformowała, że Ukrainę opuszczą dyplomaci, którzy pracowali w rosyjskich placówkach w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie.

Ambasada ogłosiła jednocześnie, że takie działania Ukrainy utrudnią „konstruktywny dialog między Rosją i Ukrainą i nie będą sprzyjały normalizacji relacji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl