Nord Stream 2 można opóźnić

  

Pomimo postępów w pracach nad dyrektywą gazową projekt Nord Stream 2 nie został zablokowany. Nie ma też sankcji USA, na które liczył premier Morawiecki.

Zaproponowana przez Komisję Europejską rewizja dyrektywy może teoretycznie podporządkować NS2 prawu europejskiemu i zmniejszyć jego negatywny wpływ na rynek potwierdzony przez Komisję.

Jeśli zaproponowana regulacja przetrwa głosowanie w Radzie Europejskiej, w której zasiadają Niemcy przychylne projektowi, czego dowodem zgoda na ułożenie gazociągu w ich wyłącznej strefie ekonomicznej i na ich wodach terytorialnych, to konieczne będą długotrwałe negocjacje z Rosją w sprawie implementacji nowego prawa. Rosjanie mogą się nie zgodzić na taki rozwój wypadków, bo wymusiłoby to na nich zmianę prawa. Obecnie Gazprom jest jedyną firmą dopuszczoną do eksportu gazociągowego, a po wdrożeniu regulacji musiałby się podzielić z konkurencją. Odrzucenie warunków KE przez Rosjan mogłoby teoretycznie stać się podstawą zablokowania projektu.

Podsumowując, można powiedzieć, że jest mglista nadzieja na zablokowanie NS2 i bardzo realna szansa na opóźnienie jego realizacji. To drugie też byłoby cenne dla Polski, więc warto o to grać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl