Zgrupowanie artylerzystów

/ mat. 5. PA / http://5pa.wp.mil.pl/pl/1_1227.html

  

Żołnierze 1. Dywizjonu artylerii samobieżnej z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii, uzupełnieni wojskowymi z Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) odbyli w dn. 18-23 marca szkolenie poligonowe na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Wojskowi szlifowali swoje umiejętności na etatowych stanowiskach służbowych i doskonalili swój artyleryjski warsztat. W zajęciach udział wzięli także rezerwiści z Narodowych Sił Rezerwowych, którzy w tym czasie odbywali ćwiczenia rotacyjne - podaje oficjalny portal 5. Lubuskiego Pułku Artylerii. 

W trakcie szkolenia pododdziały realizowały także szereg przedsięwzięć z zakresu szkolenia ogniowego, prowadzenia działań taktycznych w terenie oraz szkolenia inżynieryjno – saperskiego.

Zajęcia poligonowe to nieustanny wysiłek. Szkolenie od świtu do nocy, często w niesprzyjających warunkach pogodowych. Dla moich żołnierzy taki cykl szkolenia to niemal codzienność

 – podsumował pobyt żołnierzy na poligonie dowódca 1. Das ppłk Zbigniew Zawadzki, cytowany przez oficjalny portal lubuskiego pułku. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 5. PA.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister stawia ambitny cel. "Oczekujemy podwojenia przeładunków w portach"

/ Facebook.com/Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (@MGMiZS)

  

Oczekujemy w najbliższych latach podwojenia przeładunków w portach – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk dzisiaj w Gdańsku na spotkaniu, na którym zaprezentowano koncepcję budowy Portu Centralnego.

Prace nad koncepcją zagospodarowania portu centralnego trwały około roku. W poniedziałek w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego w Gdańsku zaprezentowano jego ostateczną koncepcję, wybraną spośród sześciu przedstawionych przez projektantów.

- Mam nadzieję, że port w Gdańsku będzie tym portem wiodącym, a przede wszystkim tym, który wyznaczy teraz kierunek rozwoju, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa portu, tylko budowa zupełnie nowego portu, a przede wszystkim realizacja nowej koncepcji

 - powiedział Gróbarczyk.

- W tym duchu my oczekujemy, że przeładunki w polskich portach w najbliższych latach jesteśmy w stanie podwoić. Dlatego też cały proces inwestycyjny, który chcemy realizować, musi być dobrze przeanalizowany a przede wszystkim sprawnie zrealizowany

- dodał minister.

Jak poinformował na konferencji Marcin Osowski, wiceprezes do spraw infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Port Centralny obejmuje około 1400 hektarów akwenu oraz 410 hektarów powierzchni lądowej.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano budowę 9 terminali, 4 obrotnic oraz 3 torów podejściowych. Inwestycja zakłada też budowę 19 km nabrzeży eksploatacyjnych oraz 8,5 km falochronów. W porcie mają znaleźć się m.in. dwa nowe terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG przestrzeń dla stoczni i statków pasażerskich.

Całość ma być realizowana w 3 etapach. „Które terminale pojawiają się najpierw, o tym zdecyduje rynek. Członkowie zarządu wraz z departamentem handlowym od dawna prowadzą rozmowy z potencjalnymi operatorami poszczególnych terminali. Teraz, kiedy mamy już koncepcję, działania te będą jeszcze intensywniejsze" - powiedział Osowski.

Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld zł, a pierwsze terminale mają pojawić się w 2029 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl