Rosja prowadzi swoją grę. Tym razem w Czechach. Szef Izby Reprezentantów USA obnaża machinę dezinformacji Kremla

/ na podstawie kurious i geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan, który przebywa z wizytą w Czechach wyraźnie dał do zrozumienia przemawiając w Izbie Poselskiej, że Kreml prowadzi teraz swoją grę i szerzy dezinformację. Jednocześnie zdaniem Ryana Rosja dąży do podważenia sojuszu Czech ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykański polityk ujawnił również szereg innych działań, których dopuszcza się w ostatnim czasie Rosja.

Paul Ryan ostro potępił Rosję za naruszenie norm międzynarodowych i „dopuszczenie się agresji wobec swoich sąsiadów”. Ponadto przewodniczący Izby Reprezentantów USA wskazuje, że Kreml prowadzi także ataki cybernetyczne i stara się ingerować w demokratyczne wybory w Europie i w USA.

- Rosja nie szanuje naszych interesów ani naszych wartości. Stara się za to wartości te podważyć. Jest próba zasiania niezgody między naszymi narodami. Rozdzielenia sojuszników i zdestabilizowania demokratycznych instytucji – powiedział Ryan, który przybył do Czech z wizytą prywatną.

Po podpisaniu wspólnej deklaracji z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji Paul Ryan wskazał na silne więzi łączące także i dziś USA i Czechy.

„Czechosłowacja powstała dzięki wsparciu Kongresu Stanów Zjednoczonych i prezydenta Woodrowa Wilsona, powstała na tych samych podstawowych zasadach, na których zostały założone Stany Zjednoczone” – głosi dokument podpisany przez Ryana wspólnie z przewodniczącym czeskiej Izby Poselskiej Radkiem Vondraczkiem.

Na konferencji prasowej Ryana poruszono także kwestię ewentualnej ekstradycji do USA zatrzymanego w Czechach rosyjskiego hakera Jewgienija Nikulina. Amerykański polityk zadeklarował wiarę w to, że Nikulin zostanie wydany Stanom Zjednoczonym, a nie Rosji, która także domaga się jego ekstradycji. Sąd miejski w Pradze zezwolił na przekazanie aresztowanego któremukolwiek z obu państw, ale Trybunał Konstytucyjny zawiesił wykonalność tego orzeczenia do czasu rozpatrzenia wniesionej przez Nikulina skargi o naruszenie jego praw osobistych.

30-letni obecnie Nikulin został zatrzymany przez czeską policję w październiku 2016 roku na mocy wystawionego przez USA listu gończego. Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring. W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu oskarżony jest o atak hakerski, kradzież i spiskowanie. Grozi mu za to w USA kara do 14 lat pozbawienia wolności. W Rosji Nikulin jest ścigany w związku z zarzutem wyłudzenia w 2009 roku za pośrednictwem internetu 110 tys. rubli (7 tys. złotych).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobre wieści od premiera. „57 proc. Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się dostatniej”

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Pexels

  

57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, przytaczając wyniki badania amerykańskiego centrum badawczego Pew Reacher Center.

„57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń”

- napisał premier na Twitterze.

W postawach optymistycznych, jak wynika z badania, prześcignęła nas Ukraina i Litwa. Odpowiednio w tych krajach: 61 i 60 proc. badanych prognozuje, że im dzieciom pod względem finansowym będzie żyło się lepiej.

Największymi pesymistami w tym względzie są Francuzi (16 proc.), Brytyjczycy (22 proc.), Włosi (23 proc.) oraz Hiszpanie (25 proc.).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl