Rosja prowadzi swoją grę. Tym razem w Czechach. Szef Izby Reprezentantów USA obnaża machinę dezinformacji Kremla

/ na podstawie kurious i geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan, który przebywa z wizytą w Czechach wyraźnie dał do zrozumienia przemawiając w Izbie Poselskiej, że Kreml prowadzi teraz swoją grę i szerzy dezinformację. Jednocześnie zdaniem Ryana Rosja dąży do podważenia sojuszu Czech ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykański polityk ujawnił również szereg innych działań, których dopuszcza się w ostatnim czasie Rosja.

Paul Ryan ostro potępił Rosję za naruszenie norm międzynarodowych i „dopuszczenie się agresji wobec swoich sąsiadów”. Ponadto przewodniczący Izby Reprezentantów USA wskazuje, że Kreml prowadzi także ataki cybernetyczne i stara się ingerować w demokratyczne wybory w Europie i w USA.

- Rosja nie szanuje naszych interesów ani naszych wartości. Stara się za to wartości te podważyć. Jest próba zasiania niezgody między naszymi narodami. Rozdzielenia sojuszników i zdestabilizowania demokratycznych instytucji – powiedział Ryan, który przybył do Czech z wizytą prywatną.

Po podpisaniu wspólnej deklaracji z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji Paul Ryan wskazał na silne więzi łączące także i dziś USA i Czechy.

„Czechosłowacja powstała dzięki wsparciu Kongresu Stanów Zjednoczonych i prezydenta Woodrowa Wilsona, powstała na tych samych podstawowych zasadach, na których zostały założone Stany Zjednoczone” – głosi dokument podpisany przez Ryana wspólnie z przewodniczącym czeskiej Izby Poselskiej Radkiem Vondraczkiem.

Na konferencji prasowej Ryana poruszono także kwestię ewentualnej ekstradycji do USA zatrzymanego w Czechach rosyjskiego hakera Jewgienija Nikulina. Amerykański polityk zadeklarował wiarę w to, że Nikulin zostanie wydany Stanom Zjednoczonym, a nie Rosji, która także domaga się jego ekstradycji. Sąd miejski w Pradze zezwolił na przekazanie aresztowanego któremukolwiek z obu państw, ale Trybunał Konstytucyjny zawiesił wykonalność tego orzeczenia do czasu rozpatrzenia wniesionej przez Nikulina skargi o naruszenie jego praw osobistych.

30-letni obecnie Nikulin został zatrzymany przez czeską policję w październiku 2016 roku na mocy wystawionego przez USA listu gończego. Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring. W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu oskarżony jest o atak hakerski, kradzież i spiskowanie. Grozi mu za to w USA kara do 14 lat pozbawienia wolności. W Rosji Nikulin jest ścigany w związku z zarzutem wyłudzenia w 2009 roku za pośrednictwem internetu 110 tys. rubli (7 tys. złotych).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl