Na zakupy najlepiej do Polski

  

Trochę niespodziewanie istotny argument przeciw przyjęciu przez nasz kraj euro zaprezentował GUS. Otóż w 2017 r. klienci z zagranicy zostawili w Polsce niemal 42 mld zł. To oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do 2016 r. Osoby z zagranicy zdecydowanie najczęściej kupują w Polsce artykuły nieżywnościowe, które stanowią 85 proc. ich zakupów. Niemal jedną czwartą z tego stanowiły materiały budowlane, a jedną piątą sprzęt RTV i AGD.

Widać więc wyraźnie, że Polska jest popularnym miejscem do robienia zakupów poważniejszego rodzaju przez obywateli krajów ościennych. A szczególnie tych ze strefy euro – niedoszacowanie naszej waluty sprawia, że ceny w Polsce są relatywnie niższe niż w krajach, które przyjęły wspólną walutę. A że takich państw ostatnio wokół nas przybyło, to kwoty, które zostawiają ich obywatele w Polsce, rosną. I to bardzo dobra wiadomość, bo dzięki temu ich zakupy zwiększają nasz PKB. Wprowadzenie euro nad Wisłą sprawiłoby, że relatywne różnice w cenach odczuwalnie by zmalały. A więc i chęć robienia zakupów w Polsce wyraźnie by spadła.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts