Po tych słowach unijnego komisarza totalnych całkiem zatkało. Oettinger przyznaje: „Popełniliśmy błąd”

/ twitter.com/Anita Czerwińska

  

Unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Guenther Oettinger wziął dziś udział w posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: do spraw Unii Europejskiej oraz komisji finansów publicznych. Niemiecki polityk przyznał, że jego kraj zrobił błąd przyjmując uchodźców na dużą skalę, nie konsultując tego na forum europejskim.

- Reguły, które mieliśmy, były regułami na "piękną pogodę". Gdy było 30 tys. uchodźców ubiegających się o azyl to dla Włoch, czy Grecji nie było problemem. Ale nagle mieliśmy setki ludzi, którzy byli przemycani przez Morze Śródziemne i nie przetrwali drogi do Włoch. Tak samo Szlak Bałkański. Setki ludzi przebywało przecież na dworcu w Budapeszcie - przyznał Oettinger.

Unijny komisarz krytycznie odniósł się do niemieckiego rządu, który według niego zbyt późno rozpoczął debatę na poziomie europejskim.

- Samodzielne działanie szkodzi Europie niezależnie od tego kto to robi. Dlatego też powstała inicjatywa ustawodawcza - podkreślił.

Wypowiedź Guenthera Oettingera skomentował dla naszej reporterki minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Komisarz Oettinger wyraźnie dziś powiedział, że powinniśmy wspierać uchodźców tam na miejscu. Tam gdzie problem powstaje, co oznacza, że w tej nowej perspektywie finansowej znaczące środki będą kierowane na wsparcie dla uchodźców na miejscu. Na pewno będą potrzebne działania w celu uszczelnienia granic, ale cieszy nas, że pan Gunter Oettinger popiera postulat Polski - zaznaczył minister Kwieciński.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bank podejrzany o pranie pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne / Philippedelavie CC0

  

Estoński Urząd Nadzoru Finansowego nakazał dziś zamknięcie estońskiego oddziału duńskiego banku Danske Bank. Estoński oddział, podejrzewany o przetransferowanie ok. 200 mld euro nielegalnych aktywów, ma być zamknięty w ciągu ośmiu miesięcy.

Zdaniem szefa estońskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Finantsinspektsioon) Kilvara Kesslera ”wieloletnie nadużycia Danske Banku i spowodowanie utraty wiarygodności branży finansowej Estonii wymagają jednoznacznego potępienia”.

Skandal związany z praniem pieniędzy, o które podejrzewany jest estoński oddział Danske Banku, został ujawniony na szeroką skalę w 2018 roku, kiedy to w związku ze śledztwem aresztowano dziesięciu pracowników banku. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły lat 2007-2015 i transferu nielegalnych funduszy, w szczególności z Federacji Rosyjskiej oraz niektórych byłych republik radzieckich.

Istotne problemy dotyczyły działalności biznesowej klientów banku niebędących rezydentami Estonii. Bank zakończył prowadzenie usług dla tej grupy odbiorców dopiero w 2015 roku, mimo że pierwsze sygnały związane z podejrzeniem prania pieniędzy pojawiły się już kilka lat wcześniej.

Jak poinformowały dziś estońskie służby nadzoru w ciągu 20 dni bank ma przedstawić urzędnikom plan działania związany z zamknięciem oddziału na terenie kraju.

Finantsinspektsioon ma monitorować proces zakończenia działalności oddziału, aby zabezpieczyć interesy klientów oraz wiarygodność sektora finansowego. Zaznaczono, że jeśli bank nie zakończy działalności w terminie, za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić 100 tys. euro grzywny.

Na koniec 2018 roku klientami Danske Banku w Estonii było ok. 14,7 tys. deponentów, na których rachunkach zapisane było ok. 96 mln euro (ok. 90 proc. należało do estońskich rezydentów) i ok. 12,3 tys. pożyczkobiorców.

Liczne dochodzenia związane z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy przez Danske Bank operujący na terenie Estonii prowadzone są nie tylko w Estonii i Danii, ale także w kilku innych krajach oraz ramach europejskiego nadzoru bankowego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl