Orlen i Lotos w pełni połączą się za rok

Zakładana pełna konsolidacja Orlenu i Lotosu to proces, który zajmie na pewno więcej niż pół roku – powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Babij \ Public domain

Dziennikarze pytali Tchórzewskiego o koncepcję konsolidacji dwóch firm, zgodnie z którą w drodze do tego celu Orlen w niedalekiej przyszłości dokonałby warunkowego nabycia od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos, a dopiero w kolejnym etapie ogłosiłby wezwanie odnoszące się do pozostałych 66 proc. (w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów w Lotosie).

List intencyjny wskazuje na to, że chcemy doprowadzić do integracji, a więc sam zakup 32,99 proc. akcji Lotosu przez Orlen nie rozwiązuje tego problemu

- odpowiedział minister.

Orlen już dobrze stoi w Czechach i na Litwie. Ostatnio poprawiła się pewna atmosfera współpracy z Litwinami. Ociepliliśmy ze sobą wzajemnie stosunki, co powoduje, że jest to korzystniej dla polskiej gospodarki, ponieważ litewska noga Orlenu nie ponosi straty. Trzeba patrzeć dalej i szerzej i w tej dziedzinie stać nas, aby mieć prawdziwego czempiona

- ocenił minister.

Podkreślił w tym kontekście, że „celem jest konsolidacja firmy, a nie tylko zakup tej jednej trzeciej udziałów”.

Odnosząc się do pytania, kiedy mogłaby nastąpić konsolidacja firm, Tchórzewski odpowiedział, że „to są potężne ciała gospodarcze, to jest proces, którego czasu nie oceniliśmy”. 

Ale zakładam, że to będzie na pewno więcej niż pół roku

- stwierdził.

27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.
 

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

#Orlen #Lotos #konsolidacja

redkcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo