Nie wszyscy piłkarze będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w meczu towarzyskim z Koreą Południową. Wiadomo, że na boisku nie pojawi się pomocnik Sławomir Peszko. Adam Nawałka ogłosił to na dzisiejszej konferencji prasowej.

"/>

To już pewne - Peszko nie zagra w meczu z Koreą Południową

Sławomir Peszko / by Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slawomir_Peszko_2011.jpg

  

Nie wszyscy piłkarze będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w meczu towarzyskim z Koreą Południową. Wiadomo, że na boisku nie pojawi się pomocnik Sławomir Peszko. Adam Nawałka ogłosił to na dzisiejszej konferencji prasowej.

Peszko w tym sezonie nie imponuje dyspozycją w Lechii Gdańsk, a klub z Pomorza zajmuje odległe miejsce w ekstraklasie. Mimo tego, wciąż znajduje on uznanie w oczach trenera Adama Nawałki i otrzymuje powołania na kolejne zgrupowania. Choć "Peszkin" pojawił się na zgrupowaniu przed meczami z Nigerią i Koreą Południową, to już teraz na pewno wiadomo, że nie uda mu się wyjść na boisko w meczu. Nie zagrał z Nigerią, ani minuty nie wystąpi także w meczu z Koreańczykami.

????️
Adam #Nawałka: "Sytuacja zdrowotna zawodników jest stabilna i mam nadzieję, że po dzisiejszym treningu też tak będzie - wszyscy są gotowi do gry oprócz Sławka Peszki. On w dalszym ciągu jest w fazie wprowadzenia do treningu. Jutro nie zagra".
konferencja #POLKOR

— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) 26 marca 2018

Sławomir Peszko wystąpił w trzech meczach eliminacji Mistrzostw Świata w Rosji. Łącznie w biało-czerwonych barwach zagrał w 43 spotkaniach, strzelił 2 bramki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy zjedzą 7 tys. ton pączków!

/ fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 20D + Tamron 28-75mm f/2.8 / GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)

  

W tłusty czwartek Polacy zjedzą ok. 7 tys. pączków - wynika z wyliczeń Banku BNP Paribas. Do przygotowania ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

Z informacji wynika, że tego dnia zjadamy przeciętnie około 100 milionów pączków, co oznacza, że na jednego Polaka przypada 2,5 ciastka. Wyliczono, że do przygotowania odpowiedniej ilości ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

"Ceny pączków w sklepach i cukierniach zaczynają się od kilkudziesięciu groszy, sięgając nawet 5-6 zł za sztukę" - mówi cytowana w informacji, dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas. Dodała, że cena jest uzależniona od miejsca zakupu, wielkości miasta, a nawet od pory dnia.

Z jej wyliczeń wynika, że jeżeli na smażenie pączków zdecydujemy się w domu, to koszt przygotowania jednego pączka może wynieść przeciętnie od 1,16 zł do 1,60 zł.

Zaznaczyła jednak, że "ze względu na wzrosty cen detalicznych cukru, mąki oraz olejów, koszt ten będzie o ok. 5-6 proc. wyższy niż w ubiegłym roku".

Według BNP Paribas, składnikiem, za który zapłacimy mniej, jest masło. Według danych GUS, w grudniu 2019 roku ceny detaliczne masła były przeciętnie o ok. 14 proc. niższe niż rok wcześniej. Z kolei największy wzrost cen (o 23 proc. w relacji rocznej) odnotowano w przypadku cukru.

Jednym z najwyższych kosztów wyrobu pączków w zakładach produkcyjnych jest robocizna. Według danych PontInfo, na który powołują się autorzy informacji, udział kosztów pracy w kosztach działalności operacyjnej branży piekarniczej i ciastkarskiej wynosił w ostatnich latach około 18 proc. Dla porównania, w przypadku sektora spożywczego ogółem kształtował się na poziomie 8 proc. Tym samym branża w dużo większym stopniu odczuwa narastający problem z dostępem do pracowników. W 2019 roku koszty wynagrodzeń w cukierniach i piekarniach wzrosły o prawie 13 proc., podobnie jak koszty energii, zaś koszty surowców, stanowiące około 41 proc. kosztów ogółem, zwiększyły się o około 8 proc.

Tradycja jedzenia słodkich pączków w tłusty czwartek sięga w Polsce XVI wieku. Powszechne jest przekonanie, że idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, a jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts