Konferencja szefa MSZ. Polska wydali rosyjskich dyplomatów?

/ By Gnesener1900 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Dziś o godzinie 15 odbędzie się konferencja prasowa szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Prawdopodobnie będzie ona miała związek z dzisiejszą wizytą ambasadora Rosji w ministerstwie.

Najbliższe tygodnie spędzę w Warszawie - powiedział dziennikarzom ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andrijew po spotkaniu w MSZ.

Siergiej Andriejew rozmawiał z wiceministrem Piotrem Wawrzykiem. Po opuszczeniu resortu ambasador, dopytywany o efekty spotkania w MSZ, poinformował, że dowiedział się o decyzjach podjętych przez stronę polską. Pytany, czy dotyczą one wydalenia rosyjskich dyplomatów, odpowiedział:

Żadnych komentarzy, o tym poinformuje MSZ Polski.

Pytany, czy najbliższe tygodnie spędzi w Warszawie, dyplomata odpowiedział twierdząco. Dopytywany, czy dotyczy to także jego najbliższych współpracowników, oświadczył, że w Warszawie pozostanie jego współpracowniczka, która towarzyszyła mu w wizycie w siedzibie MSZ. Na pytanie o innych współpracowników dodał: "Zobaczymy".

Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił dziś, że konieczna jest skoordynowana akcja państw członkowskich UE wobec Rosji.

Taka akcja zapewne nastąpi

 - dodał.
Dość szeroko otworzona jest furtka do dalszych kroków, zgodnie z polskimi oczekiwaniami

 - ocenił.

Szymański był pytany, czy będziemy "wyrzucać" z Polski rosyjskich dyplomatów.

Kiedy będziemy wyrzucać, to o tym powiemy - odparł wiceszef MSZ.

Na pytanie, czy jest to najdalej idąca sankcja w związku z próbą zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, wiceszef MSZ wskazał, że ta sprawa była "jednym z głównych wymiarów" ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Jak dodał, konkluzje Rady są tak sformułowane, że "pokazują nie tylko konieczność skoordynowanej akcji państw członkowskich - i ta skoordynowana akcja zapewne nastąpi".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nowy Jork: Zarekwirują sprzęt potrzebny placówkom medycznym. Gubernator: "Nie pozwolę ludziom umrzeć"

Nowy Jork / pixabay.com

  

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo w piątek zapowiedział wydanie zarządzenia o przejmowaniu przez stan sprzętu medycznego od różnych instytucji. Wcześniej poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 562 mieszkańców stanu, najwięcej od wybuchu epidemii.

Zgodnie z najnowszymi statystykami w ostatniej dobie liczba mieszkańców stanu Nowy Jork zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem wzrosła o 562 do 2935. W tym samym czasie o 10 proc. wzrosła liczba potwierdzonych przypadków, do 102 863. W samym mieście było ich 57 159 co stanowi wzrost o 5 350 w ciągu 24 godzin.

Gubernator zapowiedział podpisanie zarządzenia wykonawczego pozwalającego władzom stanowym przejmować wszelkie środki ochrony osobistej, w tym maseczki medyczne, rękawiczki, a także respiratory od instytucji publicznych i prywatnych. Motywował to wymogiem zgromadzenia niezbędnego sprzętu medycznego do leczenia pacjentów. Zapewniał, że sprzęt będzie albo zostanie oddany, albo instytucje te otrzymają zwrot kosztów.

Nie pozwolę ludziom umrzeć (…). wiem, że kończą się nam respiratory i ludzie mogą umrzeć, ponieważ nie ma respiratorów, a w innych częściach stanu są szpitale mające respiratory, których nie używają

 – uzasadniał Cuomo.

Wcześniej porównywał sytuację do patrzenia na huragan powoli pustoszący kraju, podczas gdy wiadomo, jaką drogą podąża. „Dlaczego nie rozdzielić zasobów krajowych i po prostu wyprzedzić huragan?” – pytał gubernator.

W piątek ponownie wezwał rząd federalny do pomocy w uzyskaniu większej liczby respiratorów, których brakuje w całych Stanach Zjednoczonych. Jak przypomniał, lekarze używają jednocześnie jednego respiratora dla dwóch pacjentów, posługują się też z konieczności urządzeniami do nieinwazyjnej wentylacji płuc BIPAP i aparatami anestezjologicznymi w charakterze prowizorycznych respiratorów.

Nowy Jork przeżywa kryzys. Pomóżcie Nowemu Jorkowi. (…) Żaden stan nie uzyska sam potrzebnego zaopatrzenia. Żaden stan nie może uzyskać potrzebnych środków ochrony osobistej. Żaden stan nie zdobędzie potrzebnych respiratorów. Rynek dosłownie się załamał

 – alarmował gubernator.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts