Minister obrony Australii Marise Payne przyjęła z radością informację o zwiększeniu liczby marinsów, którzy będą stacjonować w bazie wojskowej Darwin w ramach inicjatywy rozmieszczenia wojsk Stanów Zjednoczonych (the United States Force Posture Initiatives). - Działania te wzmocnią możliwości Australii oraz Stanów Zjednoczonych we współpracy ze sobą jak i z regionalnymi sojusznikami, co przyczynić się ma do osiągnięcia bezpieczeństwa regionalnego -powiedziała szefowa resortu obrony Australii .
Od 2012 roku kontyngent sił korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych MRF-D stopniowo powiększa swoją liczebność oraz nasycenie sprzętem wojskowym. W czasie sześciomiesięcznej zmiany, która zakończy się w październiku 2018 roku, marines z MRF-D wziąć mają udział, wespół z Siłami Zbrojnymi Australii (AFD), w 15 manewrach wojskowych, w które zaangażowani będą także żołnierze z Japonii, Malezji, Filipin, Tajlandii oraz Singapuru.
Jak zauważa szefowa resortu obrony Australii, w czasie ćwiczeń zaangażowane mają być śmigłowce szturmowe AH-1W Super Cobra helicopters, UH-1Y Venom, myśliwce wielozadaniowe F/A-18 Hornet oraz samoloty transportowe MC-130 Hercules.
Siły Zbrojne Australii poza współpracą z USMC odbyć mają również ćwiczenia z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych w ramach inicjatywy Enhanced Air Cooperation (EAC). Działania te obejmują ewakuację medyczną, tankowanie w powietrzu oraz zdolności bojowe.