Biuro poszukiwań IPN z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem prowadzą prace poszukiwawcze na terenie Gruzji

/ ipn.gov.pl

  

Prace poszukiwawcze, prowadzone przez polski zespół specjalistów z pionu poszukiwań IPN oraz Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego to owoc współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a Akademią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Ma na celu odnalezienie miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji. Prowadzone działania łączą prace archeologiczne, ekshumacyjne i identyfikacyjne. 22 marca miejsce prac poszukiwawczych, prowadzonych  przez ekspertуw pionu poszukiwań IPN w Tbilisi, wizytował Giorgi Gakharia, minister spraw wewnętrznych Gruzji. Podczas spotkania z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem i Omarem Tushurashvilim, dyrektorem Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, minister podziękował za wsparcie tak cennej inicjatywy przez Instytut Pamięci Narodowej.

Prof. Szwagrzyk zaoferował pomoc w dalszej realizacji prac, a także gotowość strony polskiej do dzielenia się doświadczeniem i wiedzą. Zaznaczył, że poszukiwania powinny być prowadzone pod auspicjami państwa gruzińskiego. Zwrócił również uwagę na wspólną dla Polski i Gruzji bolesną historię, która nadal pozostaje nierozliczona. Elementem rozliczenia są prace poszukiwawcze, które stanowią zadośćuczynienie ofiarom i ich bliskim.


Przedstawiciele IPN udali się ponadto do Kutaisi, gdzie prowadzono wstępne ustalenia dotyczące sowieckiego łagru, funkcjonującego na tym terenie. Profesor Szwagrzyk odbył spotkanie poświęcone tej problematyce z zastępcą mera Kutaisi, Nino Tvaltvadze.


Strona polska i gruzińska będą kontynuowały prace poszukiwawcze. Obecna faza projektu zostanie podsumowana poprzez sporządzenie przez ekspertów pionu poszukiwań raportu przedstawiającego aktualny stan badań oraz zestawienia rekomendacji i wytycznych niezbędnych do jego dalszej realizacji.
W pracach kierowanych przez przedstawicieli pionu poszukiwań uczestniczą także gruzińscy studenci archeologii.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Ministerstwo Cyfryzacji dementuje fake news. Poczta nie zajrzy do kopert!

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela – poinformowało dziś wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej.

„Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach”

- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

[polecam:https://niezalezna.pl/321278-tusk-z-brukseli-radzi-poczcie-polskiej-powinna-dostarczyc-maseczki-zamiast-pakietow-do-glosowania]

Przekazało, że polega to na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. „Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata” – podkreślono w komunikacie. Dodano, że to oznacza, że operator pocztowy, jak dotąd, nie będzie miał prawa otwierania prywatnej korespondencji. „Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę” – zaznaczyło ministerstwo.

Nadmieniło też, że tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts