Popiersie „Inki” w Pile

  

Punktem kulminacyjnym tegorocznych VI Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych staną się uroczystości związane z poświęceniem i odsłonięciem pomnika-popiersia Danuty Siedzikówny „Inki” oraz uczczeniem 66. rocznicy śmierci członków patrolu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w miejscowości Babino: ppor. Stanisława Grabowskiego „Wiarusa”, ppor. Lucjana Zalewskiego „Żbika” oraz sierż. Edwarda Wądołowskiego „Humora”. Weźmie w nich udział wielu gości z Polski, w tym rodziny „Inki” i „Wiarusa” oraz przedstawiciele rodzin Żołnierzy Niezłomnych z Tadeuszem Płużańskim na czele. Będą też kibice Lecha Poznań z całej Wielkopolski, kibice Zawiszy Bydgoszcz, pojedyncze osoby reprezentujące środowiska kibicowsko-patriotyczne z Głogowa oraz Łomży.

Wszystko rozpocznie się mszą świętą o godz. 11 w niedzielę 25 marca 2018 r. w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile. Podczas wspomnianych uroczystości pani Stanisława Grabowska-Wądołowska, siostra „Wiarusa”, współpracownica oddziałów antykomunistycznej partyzantki, więźniarka czasów stalinowskich, decyzją Prezydenta RP otrzyma odznaczenie państwowe. Po uroczystościach odbędzie się jeszcze wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych na ziemi łomżyńskiej. A po prelekcji obejrzymy film nakręcony przez Piotra Tomasza z Krajenki pt. „Siostra Wiarusa”.


W tym samym dniu ruszamy z transportem darów do Wilna. To kolejna odsłona akcji „Naród ponad granicami” organizowanej przez kibiców Lecha i środowiska patriotyczne z Wielkopolski. Na Wileńszczyźnie odwiedzimy Mościszki, Soleczniki i Butrymańce.


Naszą uroczystość przeżywać będziemy w Niedzielę Męki Pańskiej. Usłyszymy w tym dniu kolejny raz w życiu, w ewangelii, historię zbawczych misteriów: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Wiemy, że aby w pełni naśladować naszego Zbawiciela, musimy brać na ramiona krzyż. Jeśli będziemy rzeczywiście wierni nauce Pana Jezusa, świat nas znienawidzi i czekają nas prześladowania. Jeśli wbrew polityce świata będziemy bronili w naszych sercach odwiecznych wartości, kultury i wiary chrześcijańskiej, będziemy często krwawili. Ale mocą tego samego Chrystusowego Krzyża odniesiemy ostateczne zwycięstwo. Żołnierze Wyklęci – tak jak Chrystus – stawali przed kłamliwymi trybunałami i byli fałszywie oskarżani i poniewierani. Połączyli swoje cierpienia z cierpieniem Jezusa, bo wybrali prawdę, wolność i godność. I zwyciężyli! Cześć i chwała bohaterom!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts