Prokurator zatrzymał paszport b. prezydenta

Galería del Ministerio de Defensa del Perú/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Nazajutrz po przyjęciu przez parlament dymisji prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczynskiego peruwiański sędzia zatrzymał w sobotę jego paszport w związku z toczącym się dochodzeniem w sprawie prania brudnych pieniędzy z udziałem byłego szefa państwa.

79-letni polityk, który sprawował urząd prezydenta od 2016 roku, a przedtem był premierem w latach 2005-06, otrzymał 782 tys. dolarów od brazylijskiego giganta budowlanego, koncernu Odebrecht. Część tych honorariów uzyskał w czasie sprawowania funkcji państwowych.

Firma Odebrecht, wobec której w wielu krajach Ameryki Łacińskiej toczą się dochodzenia dotyczące korupcji, przyznała się niedawno do tego, że na łapówki dla wysokich urzędników państwowych w tych krajach wydała 800 mln dolarów, z czego 29 mln w Peru.

W toku śledztwa podjętego przez prokuraturę wobec peruwiańskiego polityka dokonano rewizji w jego domu w Limie i w jego posiadłości poza stolicą.

"Peru od XIX wieku jest wstrząsane tego rodzaju aferami z udziałem prezydentów i byłych prezydentów, którzy uciekali przed wymiarem sprawiedliwości" - oświadczył prokurator Hamilton Castro, który zakazał Pedro Kuczynskiemu opuszczania kraju.

Adwokat eksprezydenta zapewnił o pełnej gotowości swego klienta do współpracy z prokuraturą.

Kuczynski jest czwartym byłym prezydentem Peru, wobec którego toczy się dochodzenie w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek od koncernu Odebrecht. Jeden z nich przebywa obecnie w więzieniu, a inny, Alejandro Toledo, podczas rządów którego Kuczynski był ministrem finansów, odmówił powrotu z USA do kraju i stawienia się przed sądem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybrano projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zwyciężyła praca Mirosława Nizio

Minister Gliński ogląda wybrany projekt / https://twitter.com/MKiDN_GOV_PL

  

Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który wygrał konkurs - ogłoszono w czwartek. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy.

Sąd konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko zwycięskiej pracowni ogłoszono w czwartek Pałacu Kultury i Nauki. Wicepremier minister kultury Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.

Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. Po bokach monumentu umieszczone zostaną dwa modernistyczne bloki, tworzące rodzaj bramy.

Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce

 – powiedziała przewodnicząca sądu, architekt miasta Marlena Happach.

Jak wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która – jak wyjaśniła Happach - może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta, pozwalając jednak na jej wyróżnienie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego odczucia są "jak najbardziej pozytywne". Zadeklarował, że gdy będzie potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania.

Wieloletnia Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.

Autorem zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. Swój wkład ma również w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, za co uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts