Spółka poinformowała, że pracownicy Energi Operator od ponad 20 lat montują pod gniazda specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia i podnoszą bezpieczeństwo ptaków.

Szacuje się, że na należących do Energi słupach znajduje się ok. 11 tys. podestów, na których może zamieszkiwać jedna czwarta populacji polskich bocianów. W Polsce żyje ok. 40 tys. bocianich par.

Energa ocenia, że „liczba nowych gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych rośnie z roku na rok”. „Grupa Energa swoje działania konsultuje ze specjalistami z Fundacji Przyrodniczej pro Natura, z którymi współpracuje przy ogólnopolskim programie ochrony bocianów - Bociany.pl.” – podano.

Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji pro Natura zauważa, że w ostatnich dziesięcioleciach bociany zmieniły swoje preferencje związane z wyborem miejsca pod budowę gniazda. „Zmiana pokryć dachowych, wycinanie starych drzew oraz inne podejmowane przez człowieka działania sprawiły, że coraz częściej ptaki wybierają na swoje domostwa słupy energetyczne” - tłumaczyła.

Jednak zlokalizowanie gniazda na linii energetycznej grozi ptakom porażeniem prądem.

„Zainstalowanie podestu wynosi gniazdo ku górze, zabezpieczając tym samym jego mieszkańców przed kontaktem z linią energetyczną”

– podkreśliła Berezowska-Niedźwiedź. Gniazda z linii energetycznych na podest energetycy przenoszą w okresie od października do marca, kiedy bociany przebywają „za granicą”.

Energa wyjaśniła, że miejsca, w których należy wykonać platformy, wskazują przeważnie sołtysi, mieszkańcy i urzędnicy gminni z danych miejscowości oraz służby energetyczne prowadzące oględziny linii napowietrznych. W tym roku ostatnich instalacji dokonywano jeszcze na przełomie lutego i marca, m.in. we wsi Drużyny koło Brodnicy. Wraz z nadejściem wiosny i powrotem ptaków z miejsc zimowania, zaczyna się okres lęgowy i wówczas wszelkie działania w sąsiedztwie ich gniazd są zabronione.

Berezowska-Niedźwiedź zwróciła uwagę, że każdy z nas może zgłosić przypadek nowo zbudowanego gniazda na liniach energetycznych, które stwarza zagrożenie dla bocianów.

Energa poinformowała, że najwięcej pomostów dla ptaków usytuowanych jest w olsztyńskim rejonie spółki Energa Operator, gdzie znajduje się ich ponad 5,3 tys. W okolicach Płocka i Koszalina liczba platform wynosi po około 1,6 tys. Na obszarze toruńskim na zasiedlenie czeka ponad 1 tysiąc stanowisk. W okolicach Kalisza - ponad 800 platform, a w okolicach Gdańska – ponad 600.

Grupa Energa powołała bezpłatną bocianią infolinię. Pod numerem telefonu: 0 801-26-24-26 dokonywać można zgłoszeń nie tylko dotyczących nowych oraz wymagających remontu starych gniazd. Przyjmowane są również informacje na temat chorych lub niesprawnych bocianów, które potrzebują pomocy. W ciągu pięciu lat infolinia przyjęła prawie 7 tys. zgłoszeń.