Energa pomaga bocianom. Jak? Buduje platformy pod ich gniazda!

/ Katswiri

  

Około 11 tys. ptasich platform pod bocianie gniazda znajduje się na słupach należących do Grupy Energa – poinformowała spółka. Szacuje się, że może z nich korzystać jedna czwarta populacji polskich bocianów. Po zimie zbudowano lub poprawiono ponad 400 platform.

Spółka poinformowała, że pracownicy Energi Operator od ponad 20 lat montują pod gniazda specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia i podnoszą bezpieczeństwo ptaków.

Szacuje się, że na należących do Energi słupach znajduje się ok. 11 tys. podestów, na których może zamieszkiwać jedna czwarta populacji polskich bocianów. W Polsce żyje ok. 40 tys. bocianich par.

Energa ocenia, że „liczba nowych gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych rośnie z roku na rok”. „Grupa Energa swoje działania konsultuje ze specjalistami z Fundacji Przyrodniczej pro Natura, z którymi współpracuje przy ogólnopolskim programie ochrony bocianów - Bociany.pl.” – podano.

Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji pro Natura zauważa, że w ostatnich dziesięcioleciach bociany zmieniły swoje preferencje związane z wyborem miejsca pod budowę gniazda. „Zmiana pokryć dachowych, wycinanie starych drzew oraz inne podejmowane przez człowieka działania sprawiły, że coraz częściej ptaki wybierają na swoje domostwa słupy energetyczne” - tłumaczyła.

Jednak zlokalizowanie gniazda na linii energetycznej grozi ptakom porażeniem prądem.

„Zainstalowanie podestu wynosi gniazdo ku górze, zabezpieczając tym samym jego mieszkańców przed kontaktem z linią energetyczną”

– podkreśliła Berezowska-Niedźwiedź. Gniazda z linii energetycznych na podest energetycy przenoszą w okresie od października do marca, kiedy bociany przebywają „za granicą”.

Energa wyjaśniła, że miejsca, w których należy wykonać platformy, wskazują przeważnie sołtysi, mieszkańcy i urzędnicy gminni z danych miejscowości oraz służby energetyczne prowadzące oględziny linii napowietrznych. W tym roku ostatnich instalacji dokonywano jeszcze na przełomie lutego i marca, m.in. we wsi Drużyny koło Brodnicy. Wraz z nadejściem wiosny i powrotem ptaków z miejsc zimowania, zaczyna się okres lęgowy i wówczas wszelkie działania w sąsiedztwie ich gniazd są zabronione.

Berezowska-Niedźwiedź zwróciła uwagę, że każdy z nas może zgłosić przypadek nowo zbudowanego gniazda na liniach energetycznych, które stwarza zagrożenie dla bocianów.

Energa poinformowała, że najwięcej pomostów dla ptaków usytuowanych jest w olsztyńskim rejonie spółki Energa Operator, gdzie znajduje się ich ponad 5,3 tys. W okolicach Płocka i Koszalina liczba platform wynosi po około 1,6 tys. Na obszarze toruńskim na zasiedlenie czeka ponad 1 tysiąc stanowisk. W okolicach Kalisza - ponad 800 platform, a w okolicach Gdańska – ponad 600.

Grupa Energa powołała bezpłatną bocianią infolinię. Pod numerem telefonu: 0 801-26-24-26 dokonywać można zgłoszeń nie tylko dotyczących nowych oraz wymagających remontu starych gniazd. Przyjmowane są również informacje na temat chorych lub niesprawnych bocianów, które potrzebują pomocy. W ciągu pięciu lat infolinia przyjęła prawie 7 tys. zgłoszeń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Tysiąc litrów płynów do dezynfekcji dla szpitala

/ Facebook/MPS International Koszalin - wiodący polski producent kosmetyków i opakowań

  

Szpital wojewódzki i hospicjum w Koszalinie otrzymały od spółki MPS International, producenta kosmetyków i opakowań, blisko 1000 litrów płynów do dezynfekcji, żeli i maseł do ciała. Zarząd firmy zadeklarował, że w razie potrzeby przekaże kolejną partię kosmetyków.

O przekazaniu przez MPS International Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie prawie 900 litrów płynów do dezynfekcji, żeli do mycia, m.in. rąk, i masła do ciała oraz 90 litrów tego typu kosmetyków Hospicjum im. św. M. Kolbego w Koszalinie poinformował szef promocji spółki Marcin Napierała.

W przesłanym komunikacie prezes MPS International Wanda Stypułkowska zaznaczyła, że taki miks przekazanych produktów ma pomóc personelowi medycznemu nie tylko w dezynfekcji, ale też w zabezpieczeniu dłoni przed nadmiernym przesuszeniem.

"Jako producent kosmetyków i opakowań, czujemy, że pracujemy w ważnej społecznie branży. (…) Chcemy jednak zrobić coś więcej (…). Pandemia dotyka nas wszystkich, każdy odczuwa na własnej skórze wprowadzone ograniczenia i restrykcje. Ale skuteczna walka z wirusem nie byłaby możliwa, gdyby nie pełna poświęcenia praca personelu medycznego"

– powiedziała cytowana w komunikacie Stypułkowska, tłumacząc wsparcie dla pracowników ochrony zdrowia.

Zaznaczyła przy tym, że zarząd firmy przekaże kolejną partię kosmetyków, jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

Transport palet z ponad czterema tysiącami sztuk opakowań kosmetyków nieodpłatnie zapewnił partner logistyczny MPS International firma Raben.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts