Po wygranych wyborach Putin sięgnie do kieszeni obywateli

/ kremlin.ru

  

Po wyborach prezydenckich w Rosji władze - według mediów - rozważają zmiany w systemie podatkowym, w tym podniesienie podatku od osób fizycznych z 13 do 15 procent. Decyzji wciąż nie podjęto, ale o zmianach wspomniało publicznie kilku przedstawicieli władz.

Jako pierwszy informację o możliwych zmianach podatkowych podał w czwartek dziennik gospodarczy „Wiedomosti”, powołując się na przebieg posiedzenia rządu. Na jednym z pierwszych po wyborach spotkaniu gabinetu premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że system podatkowy należy uregulować, ale nie podał szczegółów. Źródła dziennika twierdzą, że była mowa o podwyższeniu do 15 proc. podatku od osób fizycznych z jednoczesnym podwyższeniem minimalnej kwoty dochodu wolnej od podatku.

Omawiano także - jak twierdzą źródła „Wiedomosti” - wprowadzenie podatku od sprzedaży, zniesienie ulgowych stawek VAT dla pewnych kategorii towarów, a jednocześnie obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Decyzji jeszcze nie podjęto, lecz jedno ze źródeł powiedziało „Wiedomostiom”, iż „osiągnięto konsensus”.

Nie wykluczył podniesienia podatku od osób fizycznych wicepremier Arkadij Dworkowicz, który powiedział, że 13 procent „to po prostu jedna z możliwych liczb”, na równi z 14 czy 15 procentami. Dworkowicz ocenił, że podwyższenie podatku nie wywołałoby unikania jego płacenia, a dodatkowe 2 proc. można by przeznaczyć na ochronę zdrowia. Wyjaśnił, że rząd Rosji jest przeciwny wprowadzeniu podatku progresywnego. Obecny 13-procentowy podatek liniowy jest jednym z najniższych na świecie.

Media wiążą pomysły zmian podatkowych - w części już w przeszłości rozważanych przez rząd - z orędziem Putina w parlamencie 1 marca. Rosyjski przywódca zapowiedział wówczas podwyższenie wydatków na ochronę zdrowia, edukację i infrastrukturę.

Inne warianty zmian w podatkach to - jak twierdzą media - obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne do 22 procent, a jednocześnie podniesienie VAT do 22 procent. Celem byłoby odciążenie pracodawców i zmniejszenie „szarej” strefy gospodarki.

Ministerstwo finansów opowiada się także za zniesieniem ulgowej stawki VAT (10 proc.) obowiązującej obecnie na niektóre towary o znaczeniu socjalnym (jak m.in. żywność dla dzieci czy lekarstwa). W zamian wprowadzono by bezpośrednie dopłaty dla najbiedniejszych.

Ekonomiści cytowani przez media zastrzegają, że zmiany w podatkach mogą wpłynąć na zahamowanie konsumpcji, która w ostatnim czasie była siłą napędową bardzo niewielkiego wzrostu gospodarczego

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

500 + w dobrych rękach

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/sathyatripodi

  

Środki z programu "Rodzina 500 plus" trafiły w dobre ręce, to doskonała inwestycja w rodzinę – mówiła w podwarszawskim Sulejówku szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Przypomniała, że od początku działania programu do rodzin trafiło w sumie prawie 77 mld zł.

Minister Borys-Szopa wzięła udział w pikniku rodzinnym zorganizowanym w Sulejówku pod Warszawą.

"Dzięki programowi 500 plus możemy nie tylko zwiedzać piękne miejscowości, ale przede wszystkim poznawać polskie rodziny, rozmawiać z tymi rodzinami, dowiadywać się, co jeszcze ewentualnie moglibyśmy zrobić i w jaki sposób odbierane jest to, co do tej pory zrobiliśmy"

– powiedziała minister rodziny.

"Sulejówek to przepiękne miasto. Wcale się nie dziwię, że marszałek (Józef) Piłsudski szczególnie sobie to miasto upodobał"

– dodała.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że od początku funkcjonowania programu 500 plus do rodzin trafiło w sumie prawie 77 mld zł.

"Mam nadzieję, że państwo również dostrzegacie, że te pieniądze trafiły w dobre ręce i że była to doskonała inwestycja w polskie rodziny"

– powiedziała Borys-Szopa.

Poinformowała, że w Sulejówku rodziny złożyły do tej pory 1900 wniosków o 500 plus i 1200 wniosków o "Dobry start".

W pikniku uczestniczyli także m.in. wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, mazowiecki komendant Ochotniczego Hufca Pracy Wiesław Leszko i posłanka PiS Teresa Wargocka.

"To spotkanie jest dowodem na to, jak bardzo polityka prorodzinna była w Polsce oczekiwana" – powiedziała posłanka Wargocka. Dodała, że rodzice dają "ogromny wkład w rozwój naszego narodu, w naszą przyszłość".

"Pierwszy raz posłem zostałam w 2007 r. i już wtedy myśleliśmy o poważnej polityce prorodzinnej na wzór polityki rodzinnej w państwach Unii Europejskiej. Wtedy w najśmielszych wyobrażeniach nie mogliśmy przewidzieć, że program 500 plus może objąć wszystkie dzieci w Polsce" – powiedziała posłanka PiS.

Podkreśliła, że program 500 plus to wyraz uznania od państwa polskiego za wychowanie młodego pokolenia Polaków.

Podczas pikniku ministerstwo rodziny przygotowało dla najmłodszych uczestników wiele atrakcji. Dzieci mogły wziąć udział w pracach plastycznych, turnieju szachowym, bawić się w basenie z kulkami czy zaprojektować przypinkę na ubranie. Chętni mogli także obejrzeć pokaz sprzętu służb, m.in. straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Program "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Osoby, które mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Od początku lipca wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to także możliwe drogą tradycyjną, podczas wizyty w urzędzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl