Prezydent Duda jedzie na Węgry. "Sojusz polsko-węgierski jest naturalny"

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda w piątek i sobotę złożą wizytę na Węgrzech, gdzie wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Duda będzie też rozmawiał z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Inicjatywie Trójmorza.

Andrzej Duda i Janos Ader
fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2017 r. obchody odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku odbędą się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprem.

- Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to moment, by podkreślić szczególną więź między narodami polskim i węgierskim, która wytworzyła się w toku historii i dzisiaj jest nadal żywa

 - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że tradycją jest już, że obchody tego dnia odbywają się raczej nie w stolicach, ale w mniejszych miastach, które są w szczególny sposób związane z polsko-węgierską historią.

- Już dziś mogę ogłosić, że w przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskie będą Kielce, które zostały wybrane spośród kilku miast; prezydent zdecydował o tym wyborze

 - powiedział Szczerski.

Jak mówił, piątkowo-sobotnia wizyta prezydenta na Węgrzech "ma więc charakter bardzo przyjacielski".

- Poza rozmowami politycznymi prezydentów Dudy i Adera, dużo jest elementów wskazujących na wspólne polsko-węgierskie emocje, m.in. uroczysta gala z przemówieniami obu prezydentów, które będą podkreślały historię polsko-węgierską, ale też dzień dzisiejszy, czyli wszystko to, co łączy dziś politycznie i ekonomicznie Polskę i Węgry, a to dzisiaj w wielu aspektach są rzeczy kluczowe dla przyszłości naszego regionu

 - mówił szef gabinetu prezydenta.

Szczerski zaznaczył, że Polska i Węgry to kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej, ale także do grupy państw Inicjatywy Trójmorza oraz do NATO i UE. "Płaszczyzna współpracy polsko-węgierskiej  jest dziś bardzo szeroka" - dodał.

Jak mówił, dyskusja prezydentów będzie dotyczyła m.in. lipcowego szczytu NATO w Brukseli i poprzedzającego go spotkania w Warszawie krajów wschodniej flanki Sojuszu. Przypomniał, że we wrześniu odbędzie się też spotkanie prezydentów państw Trójmorza.

- To dwa duże regionalne spotkania, z których pierwsze - czerwcowe spotkanie tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, czyli krajów wschodniej flanki NATO - będzie dotyczyło bezpieczeństwa, a drugie -  szczyt państw Trójmorza w Rumunii - rozwoju gospodarczego

 - zaznaczył Szczerski.

Tematem rozmowy Dudy i Adera - mówił prezydencki minister - będą też kwestie europejskie, czyli "nabierająca tempa dyskusja dotycząca przyszłości Unii Europejskiej, w tym wieloletnich ram finansowych, ale też dyskusja polityczna o kształcie wspólnoty, która nabierze zapewne wigoru po tym, jak ukształtował się ostatecznie rząd w Berlinie".

- Ważne  jest, aby polsko-węgierski głos w tej dyskusji wybrzmiał. Mamy ambicje, żeby głos Polski wsparty przez partnerów regionalnych był w dyskusji o przyszłości Europy bardzo czytelny

 - podkreślił Szczerski. Zaznaczył, że tematem rozmowy Dudy i Adera będzie też kwestia polityki imigracyjnej UE.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że sojusz polsko-węgierski "jest naturalny, nie musi być wypracowywany w długich dyskusjach, w których trzeba się nawzajem przekonywać, że kraje są sobie bliskie". "W innych przypadkach to wymaga pracy, udowadniania wspólnych interesów, wypracowywania ich zrozumienia. Tu to zrozumienie jest naturalne" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że relacje polsko-węgierskie w sferze gospodarczej "mają wciąż duże pole do rozwoju".

- Główną ich blokadą, która została zidentyfikowana przez prezydenta Dudę, jest słabość infrastruktury

 - zaznaczył. Jak podkreślił, usunięciu tej blokady ma służyć Inicjatywa Trójmorza, czyli współpraca państw leżących w regionie Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w zakresie infrastruktury.

- Nasz region nie może być regionem przelotowym, przez który się po prostu przejeżdża podróżując ze Wschodu na Zachód. To musi także region, który ma własną podmiotowość, ścieżkę rozwoju, ale żeby to było możliwe potrzebne są połączenia infrastrukturalne w osi Północ-Południe

 - powiedział prezydencki minister.

Oficjalne powitanie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez węgierską parę prezydencką odbędzie się w piątek po południu na placu Ovaros na Starym Mieście w Veszprem. Następnie w Pałacu Pałac Dubniczaj odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Po rozmowach Duda i Ader spotkają się w ratuszu w mediami.

Wieczorem pary prezydenckie będą uczestniczyły w uroczystej gali Ośrodek Kultury Hangvilla, podczas której zostanie przekazana Flaga Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas gali zaplanowano wystąpienia Dudy i Adera.

W sobotę obie pary prezydenckie będą uczestniczyły we mszy św. w katedrze Świętego Michała.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej #Andrzej Duda #János Áder #Inicjatywa Trójmorza #Krzysztof Szczerski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo