Belgrad wspierany militarnie przez Moskwę

/ flickr.com

  

Szef resortu obrony Serbii Aleksandar Vulin poinformował, że sześć myśliwców frontowych MiG-29 (na zdjęciu), które Rosja przekazała Serbii, wejdzie do Serbskich Sił Powietrznych (Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana) jeszcze pod koniec roku 2018 - podaje radio Wolna Europa.
Prezydent Aleksandar Vučić wcześniej informował o tym, że przyjęcie do służby myśliwców odbędzie się pod koniec 2017 roku. Jednak ze względu na szereg prac, jakie musiały zostać wykonane niezbędne było przełożenie terminu. 
Samoloty obecnie poddawane są procesowi modernizacji w serbskiej bazie lotniczej Batajnica. Następnie piloci zostaną poddani szkoleniu, które przeprowadzić mają Rosjanie. Mimo że Belgrad nie musiał zapłacić za same samoloty to jednak koszty modernizacji myśliwców, wyprodukowanych w latach 1989-1991, wyniosły aż 180 milionów dolarów. Myśliwce te uzupełnią flotę MiG-ów, jakimi dysponują Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana. W ramach pakietu wsparcia Serbskich Sił Zbrojnych Kreml przekaże również dwa samoloty transportowe An-26, trzydzieści czołgów T-72 oraz trzydzieści samochodów rozpoznawczych BRDM-2. Obecnie trwają rozmowy o zakupieniu przez Belgrad od Rosji sześciu wielozadaniowych helikopterów Mil Mi-17, systemów obrony powietrznej Buk-M1 i Buk-M2 oraz samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Tunguska.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl