Według komunikatu wartość umowy wynosi 81,3 mln lewów (41,6 mln euro). Dotyczy ona remontu i serwisowania przez cztery lata 12 bojowych i 3 szkolno-bojowych samolotów MiG-29. Dzięki temu przywrócona zostanie ich zdolność do lotu i wykonywania zadań obrony powietrznej. 

Podpisanie umowy z RSK MiG nie spowoduje anulowania bądź spowolnienia procedury wyboru nowego typu myśliwca. Jej realizacja jest w zaawansowanej fazie i do końca kwietnia br. odpowiednie dokumenty zostaną złożone w parlamencie - informuje resort obrony.

Zamówienie publiczne na remont myśliwców tamtejszy MON ogłosił w grudniu ubiegłego roku, przy czym jedynym wchodzącym w grę kontrahentem była spółka RSK MiG. Jej wybór zaskarżyła ukraińska państwowa firma Ukrainmasz, lecz bułgarski Naczelny Sąd Administracyjny skargę odrzucił. Orzeczenie tego sądu umożliwiło ministrowi obrony Krasimirowi Karakaczanowowi zakończenie negocjacji z rosyjską korporacją. Według źródeł w resorcie obrony, w trakcie negocjacji uzyskano pewne ulgi finansowe, w tym obniżenie z 7250 do 6250 euro ceny za zagwarantowanie jednej godziny lotu.