Francuski episkopat zajął się sprawą migracji. Biskupi mówią wprost: "Ludzie się boją"

zdjęcie ilustracyjne / Par Joachim Seidler, photog_at from Austria — 20150904 174, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42915460

  

Francja zmaga się z poważnym kryzysem migracyjnym. Dlatego też kwestia ta znalazła się w centrum obrad wiosennej sesji francuskich biskupów, która dziś rozpoczęła się w Lourdes.

Jak oświadczył przewodniczący episkopatu, jest to sprawa trudna i bolesna.

- Kościół angażuje się w pomoc migrantom, jest też świadomy wynikających z tego obowiązków. Zarazem jednak uznaje, że państwo ma prawo decydować o własnej polityce migracyjnej

– zapewnił abp George Pontier na rozpoczęcie obrad episkopatu.

Z kolei bp Denis Jachiet, który jest odpowiedzialny w episkopacie Francji za duszpasterstwo migrantów, wskazuje na wielkie ubogacenie, jakim dla tamtejszego Kościoła jest obecność chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Przyznaje jednak, że ogólne nastawienie do migrantów zmienia się w całym społeczeństwie.

- Ludzie się boją. Zarówno we Francji, jak i w innych krajach zachodnich. Przekłada się to potem na wyniki wyborów, widać to w sondażach. My też przeprowadziliśmy sondaże, które przedstawimy podczas obrad episkopatu. Pokazują one, że część francuskiego społeczeństwa, w tym część wierzących, podchodzi z wielką nieufnością do migrantów. Ma na to wpływ wiele różnych czynników: lęk przed terroryzmem, obawy natury ekonomicznej, brak bezpieczeństwa w niektórych dzielnicach. Wszystko to trzeba wyjaśnić. Niezbędna jest do tego pewna polityczna odwaga. Potrzebne jest też jasne stanowisko Kościoła we Francji

 - stwierdził bp Jachiet.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, RV, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuchciński: eurowybory jednymi z najważniejszych

/ Saeima [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

- Wybory europejskie są równie ważne, co krajowe, a może w pewnych okolicznościach i w perspektywie najbliższych lat są jednymi z najważniejszych – powiedział po oddaniu głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 20 w Przemyślu (Podkarpackie).

Jak tłumaczył, wybory europejskie w perspektywie najbliższych lat są jednymi z najważniejszych, bo „jeszcze nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak dużo zależy od Parlamentu Europejskiego i od Unii Europejskiej”.

"Dlatego też uważam, że zaangażowanie się i zainteresowanie się wyborami do Parlamentu Europejskiego z naszej strony powinno być jak najmocniejsze. Równe jak w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych”

– mówił.

Zaznaczył, że w wyborach samorządowych wybieramy przedstawicieli władz lokalnych, z którymi mam do czynienia na co dzień. Jego zdaniem rzadziej obywatele mają okazję spotkać parlamentarzystów czy posłów do Parlamentu Europejskiego. „Ale tak wielka liczba spraw, która zależy od decyzji podejmowanych przez Parlament Europejski zmusza nas do tego, żebyśmy jak najbardziej odpowiedzialnie wybierali posłów do Parlamentu Europejskiego i tych, którzy będą dbali o interesy Polski” – dodał Kuchciński.

Pytany o frekwencję marszałek wyraził nadzieję, że będzie ona większa niż 5 lat temu. „Zainteresowanie życiem publicznym w Polsce rośnie, spory są bardzo mocne, rywalizacja jest bardzo duża, ale mam nadzieję, że wszyscy myślimy o Polsce pozytywnie” – podkreślił.

Nawiązując do trudnej sytuacji na południu kraju w związku z powodzią, Kuchciński powiedział, że władze państwowe spełniają swoje zadanie. „Idą z pomocą powodzianom i to jest dobra oznaka, że tutaj państwo polskie wykonuje swoje zadania” – dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl