10 kwietnia spotkajmy się w Warszawie. Osiem lat wyjątkowej wspólnoty ludzi prawdy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Dokładnie za trzy tygodnie będziemy obchodzili ósmą rocznicę największej tragedii w powojennej historii Polski – katastrofy smoleńskiej. Centralne uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się w Warszawie. Tutaj też odsłonięty zostanie pomnik poświęcony ofiarom poległym w Rosji. Środowisko Strefy Wolnego Słowa apeluje o liczny udział w stołecznych obchodach. Pokażmy, że pamiętamy.

Katastrofa samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r., w której zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 osoby z obsługi samolotu i z polskiej delegacji na uroczystości w Katyniu, wstrząsnęła całą Polską. Wtedy też na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zaczęła się tworzyć wspólnota ludzi, którzy walkę o prawdę postawili sobie na pierwszym miejscu.

To środowisko przetrwało do dziś, czego dowodzą tysiące uczestników na marszach podczas kolejnych miesięcznic. To także dzięki tym ludziom 10 kwietnia 2018 r. w Warszawie wreszcie odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Tego dnia zespół ekspertów z podkomisji, na czele której stanął Antoni Macierewicz, ma także opublikować raport techniczny dotyczący przyczyn tragedii.

Warto przypomnieć, że według zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej Krakowskim Przedmieściem po raz ostatni przejdzie marsz pamięci. – To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica. Msze św. w kościele seminaryjnym rano i wieczorem w archikatedrze św. Jana będą się odbywały nadal – mówił 10 marca br. Jarosław Kaczyński.

Głos podczas ostatniej miesięcznicy zabrała również poseł Anita Czerwińska, która odczytała apel klubów „Gazety Polskiej”. – W ósmą rocznicę stawmy się w Warszawie, by razem pomodlić się za poległych, oddać im hołd przed pomnikiem, na który tyle lat czekaliśmy. Niech ta historia będzie świadectwem zwycięstwa niepodległego ducha Polaków. Ducha, który nie upadł w chwili próby – mówiła Czerwińska.

Również środowisko Strefy Wolnego Słowa apeluje, aby 10 kwietnia jak najliczniej stawić się w Warszawie. – Ci, którzy chcą wejść do sektorów bliżej pomnika, szczególnie członkowie klubów „GP”, proszeni są o kontakt z biurem klubów, najlepiej przez swojego szefa. Większość uroczystości 10 kwietnia odbędzie się na placu Piłsudskiego. Tam możemy gromadzić się od godz. 9 rano. Prosimy wziąć ze sobą banery klubowe – zaapelował red. Tomasz Sakiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Już trzy przypadki koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Do trzech wzrosła liczba osób, które zaraziły się koronawirusem na terytorium Włoch - podały media powołując się na służby medyczne w Lombardii. Władze dwóch miejscowości, gdzie mieszkali chorzy, apelują do wszystkich, by nie wychodzili z domu.

Stan alertu w Lombardii na północy kraju wywołała w nocy z czwartku na piątek informacja o tym, że w szpitalu w Codogno potwierdzono obecność groźnego wirusa u 38-latka, który zgłosił się na tamtejsze pogotowie w ciężkim stanie. Jak się okazało, nie był on w Chinach, ale zjadł kolację z kolegą, który stamtąd wrócił i nie miał żadnych objawów. Teraz także on jest zarażony. Trzecia osoba to ciężarna żona 38-latka.

[polecam:https://niezalezna.pl/311933-chiny-budza-sie-po-koronawirusie-powraca-czesc-atrakcji-turystycznych]

Według mediów ustalono, że kontakty z chorymi miało około 60 osób, w tym także personel pogotowia, gdzie zgłosił się mężczyzna. Wszyscy zostaną umieszczeni w kwarantannie i zbadani na obecność wirusa.

- To będzie obowiązkowa kwarantanna

- ogłosił premier Giuseppe Conte. Przestrzegł zarazem obywateli przed popadaniem w alarmistyczne tony i paniką.

Władze dwóch miejscowości, w których doszło do zarażenia - Castiglione d'Adda i Codogno zaapelowały do wszystkich około 20 tysięcy mieszkańców, by w ramach prewencji nie wychodzili z domu i unikali kontaktów towarzyskich.

W rzymskim miasteczku wojskowym zakończyła się kwarantanna ponad 50 Włochów, ewakuowanych z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. W szpitalu zakaźnym w Wiecznym Mieście przebywa nadal troje zarażonych; to małżeństwo 60-letnich turystów z tego miasta i młody Włoch, który stamtąd wyjechał.

[polecam:https://niezalezna.pl/311912-linie-lotnicze-licza-straty-wszystko-przez-koronawirusa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts