Intensyfikacja współpracy wojskowej z USA

/ mat. SG WP / http://sgwp.wp.mil.pl/pl/4_989.html

  

Dziś zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SG WP) gen. dyw. Adam Joks spotkał się z dowódcą amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. dyw. Richardem Hayesem. Tematami spotkania były intensyfikacja dwustronnej współpracy oraz wymiana doświadczeń.

Spotkanie w Sztabie Generalnym WP było doskonałą okazją do omówienia kwestii związanych z bezpieczeństwem w regionie oraz obecnością wojsk amerykańskich na terytorium RP w ramach wzmocnienia ściany wschodniej NATO.

Tematem dyskusji były również zagadnienia, dotyczące perspektyw dalszej współpracy m.in. w obszarach wspólnego szkolenia pododdziałów wojsk lądowych, wojskowej służby zdrowia oraz wzajemnej wymiany doświadczeń w ramach programu Mil-to-Mil.

Amerykańska Gwardia Narodowa stanu Illinois podlega gubernatorowi stanu, natomiast w przypadku konfliktu zbrojnego przechodzi bezpośrednio w podległość Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Obecnie liczy około 10 000 żołnierzy w jednostkach lądowych (Army National Guard) i około 3200 w jednostkach powietrznych (Air National Guard), stacjonujących w 54 lokalizacjach. 

Program partnerski Mil-to-Mil Gwardii Narodowej stanu Illinois z Polską jest jednym z najstarszych i największych programów partnerskich realizowanych z innymi państwami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Promocja książki o przełomowym momencie w historii

  

W najbliższą środę w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się promocja książki "1989. Próba dialogu" Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz. Publikacja Muzeum Narodowego w Szczecinie podsumowuje wystawę pod tym samym tytułem.

Książka i wystawa opowiadają o przełomowym momencie w najnowszej historii Polski - wynika z informacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tłem dla wydarzeń lokalnych były przemiany w całym bloku wschodnim, do których impuls dała Polska.

Rok 1989 podczas promocji przypomną zdjęcia sprzed 30 lat autorstwa wieloletniego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Undro. Przygotowana przez niego prezentacja multimedialna rozpocznie spotkanie.

Wśród tematów spotkania znajdują się także przyszłoroczne rocznice ważne w historii Szczecina, Pomorza Zachodniego i całej Polski: 40. rocznica Sierpnia '80 oraz 50. rocznica Grudnia '70. Autorzy zapraszają do wspólnej refleksji, jak upamiętnić te chwile i zachęcić różnorodne środowiska do włączenia się w obchody.

Promocja książki odbędzie się środę 11 grudnia br. w Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1.

"We wszystkich epizodach związanych z demontażem systemu komunistycznego bardzo aktywne były Szczecin i Pomorze Zachodnie" - podkreśla Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

To tu miały miejsce strajki w 1988 r., które wybuchły w bardzo niewielu ośrodkach. Także tutaj, jako pierwszy w kraju powstał Obywatelski Komitet Porozumiewawczy, zajmujący się przygotowaniem kampanii wyborczej "Solidarności". Również tu podziały opozycji były bardzo widoczne i pogłębiały się wraz z upływem kolejnych miesięcy

- konkluduje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl