Blisko 100 twórców na przeglądzie Kino na Granicy

Prawie 100 wybitnych twórców filmowych z Polski i Czech pojawi się na 20. Przeglądzie Filmowym Kino na Granicy, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

mat.pras.

Jak podali w poniedziałek organizatorzy, wśród zaproszonych na jubileuszową edycję wydarzenia gości znalazły się filmowe legendy i autorzy głośnych debiutów z ubiegłego roku. Piotr Domalewski osobiście zaprezentuje widzom „Cichą noc” - film nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Do Cieszyna przyjedzie także Jagoda Szelc, reżyserka filmu pt. „Wieża. Jasny dzień”, który na ekrany kin wejdzie w najbliższy weekend. „Wieża...” była wcześniej prezentowana na gdyńskim festiwalu, gdzie została nagrodzona za najlepszy scenariusz i debiut, oraz w lutym na Berlinale w prestiżowej sekcji "Forum", zorientowanej na filmy łączące sztukę i kino awangardowe, prace eksperymentalne i polityczne reportaże.

Jak podali organizatorzy, podczas Kina na Granicy będzie można zobaczyć także m.in. „Warany z Komodo” - filmowy debiut Michała Borczucha. W Cieszynie pojawią się twórcy tego filmu z reżyserem i scenarzystą na czele. Borczuchowi towarzyszyć będą odtwórcy głównych ról – Dominika Biernat i Krzysztof Zarzecki – oraz montażystka Beata Walentowska.

Przyjazd do Cieszyna potwierdzili również bohaterowie tegorocznych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hrebejk i Ivan Trojan. Widzowie Kina na Granicy będą mogli także spotkać m.in. Maję Komorowską, Krzysztofa Kowalewskiego, Agnieszkę Holland, Martina Sulika, Jowitę Budnik, Mariana Dziędziela, Jacka Poniedziałka, Petra Zelenkę i Miroslava Janka. Na przeglądzie pojawią się też: Małgorzata Zajączkowska, Mariusz Grzegorzek, Artur Żmijewski, Andrzej Titkow, Marzena Trybała, Olga Bołądź, Marcin Dorociński i Sebastian Fabijański.

Rokrocznie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w ramach Przeglądu Filmowego Kino na Granicy/ Kino na Hranici widzowie mogą obejrzeć ponad 100 filmów, w tym najnowsze produkcje z Polski, Czech i Słowacji. Jubileuszowa edycja przeglądu potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Obecnie trwa przedsprzedaż karnetów. Więcej szczegółów na stronie festiwalu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Cicha noc #Piotr Domalewski #Czechy #Polska #Cieszyn #Festiwal #Kino na Granicy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo