CBOS w marcowym sondażu zwrócił uwagę, że miesiąc ten nie był korzystny dla przedstawicieli obozu władzy. Natomiast - jak podkreślono - układ sił w czołówce rankingu społecznego zaufania pozostał niezmieniony.

Prezydent Andrzej Duda cieszy się niezmiennie największym zaufaniem wśród Polaków. W marcu było to 69 proc. ankietowanych, o 3 punkty proc. mniej niż w lutym. Prezydentowi nie ufa 19 proc. badanych, a 10 proc. deklaruje obojętność. Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 60 proc. badanych (spadek o 4 punkty proc. w stosunku do lutego). Premierowi nie ufa 19 proc. respondentów. 14 proc. deklaruje obojętność. Trzecie miejsce w zestawieniu dotyczącym zaufania do polityków zajęła wicepremier Beata Szydło - 52 proc. (spadek o 6 pkt. proc.); nie ufa jej 32 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.).

CZYTAJ TEŻ: Liderem tego rankingu Schetyna nigdy nie chciałby być… A jednak mu się udało

W marcu z największą nieufnością spotykał się lider PO Grzegorz Schetyna - 51 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.); ufało mu 21 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.), a obojętność wyraziło 19 proc.

Myślę, że sondaż pokazuje starą prawdę - że ludzie wiele potrafią wybaczyć, ale cenią sobie przede wszystkim jednoznaczność i jasność. Grzegorz Schetyna płaci cenę za bardzo dużą chwiejność i zmienność. Czasami pozwalam sobie na ironiczną metaforę, że Platforma jest mistrzem szpagatu. Wyniki sondażu to także objaw, że opinia publiczna zdrowo na takie działania reaguje

- tłumaczy Tadeusz Cymański.

Tak naprawdę wcale się z tego nie cieszę. Uważam, że w interesie państwa i paradoksalnie także w interesie naszym, Zjednoczonej Prawicy, jest, aby opozycja się ocknęła. Nie mamy silnego konkurenta w ringu. Dla demokracji, dla państwa jest dobrze, aby był wyścig o to, kto jest najlepszy. Tymczasem kolejne wybory będą prawdopodobnie toczyły się pod hasłem tzw. ostrej nawalanki. To nie jest dobry sygnał

- dodaje poseł.

Na kolejnych pozycjach w zestawieniu zaufania znaleźli się: szef MON Mariusz Błaszczak (39 proc. zaufania; 27 proc. nieufności), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (38 proc. zaufania; 11 proc. nieufności), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (30 proc. zaufania; 16 proc. nieufności) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (30 proc. zaufania; 34 proc. nieufności).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (334) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.