To nie spodoba się ani Niemcom, ani Rosjanom. Polska otrzymuje solidne wsparcie w walce z Nord Stream 2!

Ceremonia oddania do użytku gazociągu Nord Stream; zdjęcie ilustracyjne / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17281739

  

Polska może liczyć na konkretne wsparcie w walce przeciwko realizacji rosyjsko-niemieckiego gazowego projektu Nord Stream 2. Jak ustalił tygodnik "Do Rzeczy", kilkunastu brytyjskich parlamentarzystów wystosowało list do MSZ Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, w którym ostrzegają, że gazociąg może stać się narzędziem szantażu wobec "sojuszników ze Środkowej Europy".

Sprawa budowy gazociągu Nord Stream 2, który połączy bezpośrednio Rosję i Niemcy, budzi w Europie duże kontrowersje. Wskazuje się na zagrożenia, jakie niesie jego budowa dla energetycznego bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej i możliwości ingerencji Rosji w politykę energetyczną tych państw. Zdecydowany sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2 wyraża również Polska. 

Kilka dni temu krytyczne stanowisko wobec budowy NS2 wyrazili również m.in. wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz oraz amerykańscy senatorowie. Wskazuje się także na to, by w obecnej sytuacji napiętnowania Rosji za otrucie Siergieja Skripala na terenie Wielkiej Brytanii, spróbować jak najaktywniej "działać" przeciwko budowie Nord Stream 2 jako projektu stricte politycznego, służącego realizacji rosyjskich interesów energetyczno-politycznych. 

Jak ustalił tygodnik "Do Rzeczy", Polska, a co za tym idzie - także inne kraje krytycznie nastawione do NS2 zyskały kolejne wsparcie - tym razem ze strony brytyjskich parlamentarzystów.  Dziennikarz i publicysta Marcin Makowski opublikował na Twitterze skierowany do szefa brytyjskiej dyplomacji, Borisa Johnsona list, podpisany przez kilkunastu członków Izby Gmin. Jak dodaje Makowski, była to inicjatywa parlamentarzysty Daniela Kawczynskiego, który skupił wokół siebie "koalicję wspierającą Polskę w walce przeciwko Nord Stream 2".

Parlamentarzyści wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego sojuszników z Europy Środkowej oraz Państw Bałtyckich. Podkreślają, że NS2 jest narzędziem, które pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć wpływy Rosji w tej części Starego Kontynentu. Zapowiadane są już debaty w brytyjskim parlamencie na temat Nord Stream 2. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, dorzeczy.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewacka partyzantka przyznała się do przeprowadzenia krwawego zamachu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Skrajnie lewicowa partyzantka ELN przyznała się dzisiaj do przeprowadzenia zamachu na akademię policyjną w stolicy Kolumbii, Bogocie. Atak, w którym zginęło 20 osób, skłonił władze kraju do wstrzymania negocjacji pokojowych z ELN.

"Akcja przeciwko temu obiektowi i policjantom jest zgodna z prawem wojennym"

- głosi komunikat zamieszczony przez dowództwo ELN na stronie internetowej tej partyzantki. Podkreślono, że wśród ofiar śmiertelnych ataku nie było cywilów.

Samobójczy zamach na akademię policyjną w Bogocie, w którym zginęło 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, miał miejsce w czwartek. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku.

Władze od początku oskarżały ELN o jego przeprowadzenie, ale dopiero w poniedziałek na ten temat wypowiedziała się sama organizacja.

W piątek prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił, że z powodu zamachu rząd wstrzymuje proces pokojowy z ELN. Podkreślił, że dopiero po zamanifestowaniu przez partyzantkę zaangażowania w rozmowy - poprzez uwolnienie 16 zakładników i rezygnację z przemocy - możliwe będzie wznowienie dialogu. Duque poinformował też, że nakazy aresztowania dowódców ELN, zawieszone na czas rokowań, ponownie obowiązują.

ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia pokojowego z władzami w 2016 roku stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką w Kolumbii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl