Rosną ceny materiałów materiałów budowlanych. Ale także popyt

/ cegoh

  

- Szacujemy, że tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent – powiedział członek zarządu Grupy PSB Mirosław Lubarski. Rosną także ceny najpopularniejszych materiałów, nawet o ok. 30 proc.

Polskie Składy Budowlane poddały analizie ceny materiałów dla budownictwa. "W porównaniu w okresie styczeń-luty 2018 r. do analogicznego okresu 2017 r. ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych. Rekordowo zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 31,9 proc." - podały PSB.

O 11,6 proc. zdrożały materiały do stawiania ścian, stropów, kominów, a izolacje termiczne o 9,5 proc.

Ceny zwiększyły się także "narzędzi (5,4 proc.), otoczenia domu (4,9 proc.) oraz cementu, wapna (3,8 proc.). Najmniejsze wzrosty zanotowano w grupach: motoryzacja i wyposażenie, AGD (po 0,1 proc.) i dekoracje (0,6 proc.). Nie zmieniły się ceny w grupie elektryka, oświetlenie" - podały Polskie Składy Budowlane.

PSB porównuje także ceny materiałów budowlanych miesiąc do miesiąca. "W lutym 2018 r., w porównaniu do stycznia tego samego roku, w pięciu analizowanych grupach asortymentowych ceny wzrosły w przypadku płyt OSB i drewna (2,9 proc.), otoczenia domu (1,1 proc.), ścian, stropów, kominów (0,9 proc.) oraz po 0,7 proc. w przypadku izolacji termicznych, farb i lakierów" - poinformowała PSB. Ceny spadły m.in. w przypadku wyposażenia AGD domów - o 2,8 proc. oraz dekoracji - o 2,2 proc.

Według analizy PSB produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2018 wzrosła o ok. 30 proc.

"Prognozy makroekonomiczne są optymistyczne" - powiedział Mirosław Lubarski. Przypomniał, że w Polsce mamy wzrost PKB na poziomie 4 proc., inflację na poziomie 2,2-2,4 proc., wzrost płac realnych o ok. 8 proc.

"Włączając jeszcze kontynuację programu 500 plus oraz spadające bezrobocie, można szacować, że inwestycyjne wydatki konsumentów na bieżące utrzymanie swoich posesji będą rosły"

– zauważył Lubarski.

"Szacujemy, iż tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent"

– dodał członek zarządu Grupy PSB.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

22-latek zadźgał ojca nożem. Zadał mu siedem ciosów w szyję i korpus

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zarzut zabójstwa swojego 63-letniego ojca usłyszał 22-letni mieszkaniec Miłosławia (woj. wielkopolskie). Ofiara zginęła od ciosów nożem. 22-latek przyznał się do winy – poinformował w środę rzecznik poznańskiej prokuratury okręgowej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski przekazał, że zwłoki 63-latka w jego domu odkrył w poniedziałek rano członek rodziny ofiary, zaniepokojony brakiem kontaktu z mężczyzną. "Zwłoki miały ślady obrażeń zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem" - powiedział.

Jako sprawcę wytypowano syna ofiary, 22-latka, który mieszkał razem z mężczyzną. Został on zatrzymany w pobliżu miejsca zamieszkania. We wtorek usłyszał zarzut zabójstwa. Z ustaleń przeprowadzonej sekcji zwłok wynika, że zadał cztery ciosy nożem – jeden w szyję, trzy w korpus

 - przekazał prokurator.

22-latek przyznał się do zabójstwa. "Złożył wyjaśnienia, ale prokurator prowadzący nie wyraża zgody, żeby mówić o ich treści" - zaznaczył Smętkowski. Dodał, że podejrzany w przeszłości nie był karany.

Musimy sprawdzić, czy w chwili popełniania czynu był trzeźwy lub, czy był pod wpływem jakichś innych środków odurzających. To wykażą badania

- wyjaśnił.

Z materiału dowodowego wynika, że nie było to zaplanowane zabójstwo. Doszło do niego podczas kłótni, prawdopodobnie w nocy z niedzieli na poniedziałek, ale prokurator musi to jeszcze zweryfikować

 - dodał.

W środę Sąd Rejonowy we Wrześni rozpatrzy wniosek o tymczasowe aresztowanie 22-latka. Za zabójstwo grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat więzienia lub dożywotnie pozbawienie wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts