Kraje afrykańskie chcą zakazu handlu kością słoniową w UE

/ skeeze

  

Rządy i przedstawiciele 32 krajów Afryki podpisali w Nairobi skierowaną do Unii Europejskiej petycję o wydanie zakazu handlu wszystkimi rodzajami kości słoniowej. W Afryce zabija się nielegalnie co roku od 20 do 30 tysięcy słoni.

Petycję, której inicjatorem jest ruch obywatelski Avaaz, podpisali prezydenci: Botswany - Ian Khama, Ugandy - Yoweri Museveni i Gabonu - Ali Bongo Ondimba, a kenijską inicjatywę poparła organizacja pod nazwą Koalicja na rzecz Słoni Afrykańskich, do której należy 28 krajów Afryki. Swój podpis pod nią złożyło także milion osób na całym świecie.

Ogłoszenie petycji zbiegło się z odbywającym się w Botswanie spotkaniem na szczycie. Botswana jest tym krajem Afryki, w którym żyje najwięcej słoni.

"Władze europejskie odpowiedziały nam poprzednio, że nie mogą zakazać handlu kością słoniową, ponieważ nie ma wystarczającej liczby afrykańskich przywódców, którzy się tego domagają"

- przypomniał w specjalnym komunikacie Bert Wander, dyrektor operacyjny ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz, która skupia aktywistów zajmujących się kwestiami globalnych zmian klimatycznych, praw człowieka i praw zwierząt.

"Teraz jednak wystąpimy do Unii Europejskiej z podpisami przywódców krajów afrykańskich, w których żyje najwięcej słoni, i zobaczymy, czy pojawią się jakieś inne powody do odmowy. Prawda polega na tym, że takich powodów nie ma. Reszta świata nie chce handlu kością słoniową. Dlaczego Europa tak nie postępuje?"

- pyta Wander.

Unia Europejska stosuje różne ograniczenia w handlu kością słoniową, które dotyczą obrotu tym surowcem i wyrobami z kości słoniowej nabytymi przed 1990 r., kiedy to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zapewniała największą ochronę afrykańskim słoniom, których kły stanowiły cenny surowiec.

W ubiegłym roku UE zabroniła wywozu z Europy kości słoniowej jako surowca.

Jednak, jak ogłosił Avaaz, Unia Europejska jest największym legalnym eksporterem kości słoniowej i przewodzi "wschodzącemu rynkowi": w latach 2014-2015 wyeksportowała 1 258 kłów słoniowych.

Dlatego Avaaz zwróciła się do unijnego komisarza ds. środowiska naturalnego Karmenu Velli i szefów rządów UE, aby zakazali handlu kością słoniową w UE i eksportu tego surowca.

31 grudnia w Chinach wszedł w życie całkowity zakaz handlu kością słoniową, co oznacza definitywne zamknięcie rynku, który był tradycyjnie największym światowym rynkiem kości słoniowej.

Wspomniany zakaz oznacza zarówno delegalizację produkcji wyrobów z kości słoniowej i obrotu nimi, a zatem zamknięcie sklepów, a także pracowni zajmujących się obróbką kości słoniowej.

Od 2007 do 2014 roku nielegalne polowania na słonie - według danych Avaaz - zmniejszyły populację słoni na afrykańskiej sawannie o jedną trzecią.

Stowarzyszenia obrońców tych zwierząt obliczyły, że kłusownicy, zabijając co roku ok. 30 tys. słoni, sprawiają, iż należy się obawiać w przyszłości całkowitej eksterminacji tych zwierząt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono uprowadzonego 3-latka

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

W sobotę nocą, po całym dniu poszukiwań, odnaleźliśmy 3-letniego chłopca, którego ojciec zabrał z domu bez zgody matki. Mężczyźnie postawiono cztery zarzuty - podała nowodworska policja.

Chłopca i jego ojca odnaleźli policjanci ruchu drogowego na stacji benzynowej w Zakroczymiu. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany, ponieważ agresywnie stawiał opór wobec funkcjonariuszy. Pobrano mu również krew do badań, by sprawdzić, czy nie działał pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. 3-latka znaleziono całego i zdrowego. Po krótkiej konsultacji medycznej został przekazany matce.

Do uprowadzenia doszło w sobotę rano. 43-letnia matka chłopca wyszła z domu po kłótni z partnerem. Kiedy wróciła, odkryła, że mężczyzna odjechał zabierając ze sobą dziecko. Kobieta zgłosiła sprawę policji zaniepokojona brakiem możliwości nawiązania kontaktu z partnerem. Funkcjonariusze przez cały dzień prowadzili intensywne czynności, aby jak najszybciej odnaleźć dziecko.

33-letniemu ojcu postawiono cztery zarzuty: znęcania się psychicznego i fizycznego, uprowadzenia rodzicielskiego oraz znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Śledczy przekazali sprawę do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl