Kraje afrykańskie chcą zakazu handlu kością słoniową w UE

/ skeeze

  

Rządy i przedstawiciele 32 krajów Afryki podpisali w Nairobi skierowaną do Unii Europejskiej petycję o wydanie zakazu handlu wszystkimi rodzajami kości słoniowej. W Afryce zabija się nielegalnie co roku od 20 do 30 tysięcy słoni.

Petycję, której inicjatorem jest ruch obywatelski Avaaz, podpisali prezydenci: Botswany - Ian Khama, Ugandy - Yoweri Museveni i Gabonu - Ali Bongo Ondimba, a kenijską inicjatywę poparła organizacja pod nazwą Koalicja na rzecz Słoni Afrykańskich, do której należy 28 krajów Afryki. Swój podpis pod nią złożyło także milion osób na całym świecie.

Ogłoszenie petycji zbiegło się z odbywającym się w Botswanie spotkaniem na szczycie. Botswana jest tym krajem Afryki, w którym żyje najwięcej słoni.

"Władze europejskie odpowiedziały nam poprzednio, że nie mogą zakazać handlu kością słoniową, ponieważ nie ma wystarczającej liczby afrykańskich przywódców, którzy się tego domagają"

- przypomniał w specjalnym komunikacie Bert Wander, dyrektor operacyjny ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz, która skupia aktywistów zajmujących się kwestiami globalnych zmian klimatycznych, praw człowieka i praw zwierząt.

"Teraz jednak wystąpimy do Unii Europejskiej z podpisami przywódców krajów afrykańskich, w których żyje najwięcej słoni, i zobaczymy, czy pojawią się jakieś inne powody do odmowy. Prawda polega na tym, że takich powodów nie ma. Reszta świata nie chce handlu kością słoniową. Dlaczego Europa tak nie postępuje?"

- pyta Wander.

Unia Europejska stosuje różne ograniczenia w handlu kością słoniową, które dotyczą obrotu tym surowcem i wyrobami z kości słoniowej nabytymi przed 1990 r., kiedy to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zapewniała największą ochronę afrykańskim słoniom, których kły stanowiły cenny surowiec.

W ubiegłym roku UE zabroniła wywozu z Europy kości słoniowej jako surowca.

Jednak, jak ogłosił Avaaz, Unia Europejska jest największym legalnym eksporterem kości słoniowej i przewodzi "wschodzącemu rynkowi": w latach 2014-2015 wyeksportowała 1 258 kłów słoniowych.

Dlatego Avaaz zwróciła się do unijnego komisarza ds. środowiska naturalnego Karmenu Velli i szefów rządów UE, aby zakazali handlu kością słoniową w UE i eksportu tego surowca.

31 grudnia w Chinach wszedł w życie całkowity zakaz handlu kością słoniową, co oznacza definitywne zamknięcie rynku, który był tradycyjnie największym światowym rynkiem kości słoniowej.

Wspomniany zakaz oznacza zarówno delegalizację produkcji wyrobów z kości słoniowej i obrotu nimi, a zatem zamknięcie sklepów, a także pracowni zajmujących się obróbką kości słoniowej.

Od 2007 do 2014 roku nielegalne polowania na słonie - według danych Avaaz - zmniejszyły populację słoni na afrykańskiej sawannie o jedną trzecią.

Stowarzyszenia obrońców tych zwierząt obliczyły, że kłusownicy, zabijając co roku ok. 30 tys. słoni, sprawiają, iż należy się obawiać w przyszłości całkowitej eksterminacji tych zwierząt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Broniarz: zawieszamy strajk. Nauczyciele: to zdrada! I pytają o stracone pieniądze. WIDEO

/ PrtSc/ Twitter

  

Choć szef ZNP oświadczył dziś, że nauczyciele zawieszają swój protest, okazało się, że decyzja nie została przedyskutowana... z uczestnikami strajku. "Jestem zawiedziona, a jako grono pedagogiczne czujemy się zdradzeni do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud" - mówi zdesperowana nauczycielka.

Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował dzisiaj przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania

- zwrócił się Broniarz do szefa rządu. [polecam:https://niezalezna.pl/269067-bdquobroniarz-do-dymisjirdquo-nauczyciele-sie-wsciekli-nikt-nie-rozmawial-z-nimi-o-zawieszeniu-strajku]

Co ciekawe, okazuje się, że nauczyciele sami również dowiedzieli się o przerwaniu strajku z briefingu prasowego Broniarza. 

Jesteśmy w szoku, ale skoro strajkowaliśmy pod sztandarem ZNP, musimy dostosować się do decyzji władz związku

- powiedzieli poznańscy nauczyciele, zrzeszeni w Międzyszkolnym Komitecie Strajkowym. [polecam:https://niezalezna.pl/269065-to-o-broniarzu-malowal-na-twarzy-barwy-wojenne-po-czym-de-facto-podkulil-ogon]

A głosy niezadowolenia nie milkną. W sieci pojawił się film z konferencji prasowej, na której członek ZNP z Poznania, nauczycielka, deklaruje gotowość do... rzucenia legitymacją związku.

Jestem zawiedziona, czujemy się zdradzeni, do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód, i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud. Nie zgadzamy się, strajkujemy dalej!

- mówi.

Zobaczcie sami:

Prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" podjęło w czwartek wieczorem decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w sobotę 27 kwietnia.

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" jest organizacją członkowską Forum Związków Zawodowych. Prezydium zarządu związku podjęło taką decyzję podczas wieczornego posiedzenia w Bydgoszczy.

"Nie chcemy rozbijać jedności związków. Prowadzenie strajku ogólnopolskiego jako jeden jedyny związek - nie ma sensu. Trzeba przemyśleć strategię działania. Strajk nie jest zakończony, a zawieszony"

- powiedział przewodniczący WZZ Sławomir Wittkowicz.


Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W środę przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, który wyznaczy nauczyciela do klasyfikacji uczniów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl