Rekonstrukcja szlaku turystycznego w Karkonoszach

/ dife88

  

Czesko-polskie pogranicze dostanie 7,5 mln euro. Sąsiadujący z województwem dolnośląskim kraj hradecki dostał z UE z wspólnie z polskimi podmiotami 7,5 mln euro na rozwój ruchu turystycznego – poinformowała agencja CTK. Najwięcej środków przeznaczono na rekonstrukcję szlaku graniowego w Karkonoszach.

Częścią projektu są punkty widokowe. Z jedenastu cztery położone są na terenie Czech. Decyzję o rozdziale środków podjął komitet monitorujący polsko-czeski program Interreg – poinformował CTK przedstawiciel kraju hradeckiego Michal Friczek.

Czescy partnerzy projektu oprócz środków europejskich dostaną także środki z czeskiego budżetu. „Projekty pomogą w rozwoju ruchu turystycznego w Karkonoszach i Górach Orlickich, poprawią tamtejszą infrastrukturę i będą wielką szansą dla lokalnych firm i przedsiębiorców” – ocenił dla CTK radny kraju hradeckiego Pavel Heczko.

Na prowadzącej szczytami gór trasie zostaną odnowione punkty widokowe w Velkiej Desztnej, na Górze Feista, Szibeniku i w gminie Vysoka Srbska. Powstaną także nowe centra informacyjne w miasteczku Novy Hradek i w Neratovie.

W Neratovie centrum turystyczne ma postać przy przyszłym moście łączącym czeski i polski brzeg rzeki Dzikiej Orlicy.

3 mln euro ma trafić do Euroregionu Glacensis, a 1,5 mln do projektu nazwanego „Tajemnice wojskowych podziemi”, który ma na celu zrekonstruowanie i rozszerzenie tras w wojskowych umocnieniach. W Stachelbergu w pobliżu Trutnova dzięki unijnym środkom ma powstać parking.

1,7 mln euro ma trafić do projektu PecKa, który łączy Pec pod Sneżkou i Karpacz. Ma przypomnieć o wspólnym historycznym dziedzictwie tych miast. Dotacja ma zostać przeznaczona na trasy naukowe, które przybliżą faunę i florę Karkonoszy, a także kulturalną spuściznę Polski. 1,3 mln euro będzie przeznaczone na wybudowanie ścieżek rowerowych w Górach Orlickich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki przed wakacjami poprosił o coś uczniów. Padły niezwykle mocne słowa!

premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie / twitter.com/PremierRP

  

Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Zwracając się bezpośrednio do uczniów, skierował do nich szczególny apel przypominając, że Polska „tak bardzo była sponiewierana przez historię przez ostatnich 200-300 lat”, że teraz powinniśmy postarać się mówić o niej dobrze.

Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice, mam wiele wspomnień z czasów szkolnych, ale na pewno zazdroszczę Wam tych wakacji, które są przed wami.  Życzę Wam, aby te wakacje były piękne, abyście czasem mogli wziąć ze sobą książkę, żeby były to wakacje pełną piersią, piękne i bezpieczne.
- mówił premier.

 Podczas uroczystości premier zwrócił uwagę na frazę odśpiewanego wcześniej hymnu szkoły.

W hymnie waszej szkoły była taka fraza, że będziecie zawsze dbać o prawdę, to przepiękna fraza, dziękuję za to co usłyszałem. Musimy zawsze dbać o prawdę, dlatego proszę was też o to, gdziekolwiek będziecie spędzać te wakacje, żebyście zawsze o Polsce mówili dobrze - nil nisi bene.
- zwracał się do uczniów Morawiecki.


Jak dodał, mówić o Polsce trzeba dobrze, „nie dlatego, że jest taka absolutnie idealna, bo nic nie jest idealne”.

Ale wylano na nią już tyle różnych wiader pomyj, tak bardzo była sponiewierana przez historię przez ostatnich 200-300 lat, że teraz przez 25 lat postarajmy się mówić dobrze. Postarajmy się mówić dobrze, uczciwie pokazując jej piękno, piękno przyrody, piękno historii i piękno ludzi, którzy w Polsce mieszkają.
- mówił premier Morawiecki.

Premier życzył również szkolnej młodzieży pięknych i bezpiecznych wakacji.

Życzę wam, żeby te wakacje były piękne, żebyście wzięli ze sobą książkę, z której nie będziecie musieli pisać wypracowania i pojechali na wycieczkę, z której nie będzie trzeba pisać żadnych sprawozdań.
- szef rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl