Według dyrektora biura prasowego rządu Urmasa Seavera, premier od 16 do 21 maja miał wziąć udział w obchodach Dni Kultury Estońskiej w syberyjskim mieście Krasnojarsk.

Seaver podkreślił, że w świetle ostatnich wydarzeń związanych z atakiem chemicznym w Salisbury udział Ratasa w uroczystości jest niemożliwy.

W środę premier Ratas powiedział, że Estonia potępia próbę zabójstwa Skripala, o której przeprowadzenie podejrzewana jest Federacja Rosyjska.

Ufamy doniesieniom, które pochodzą od naszych brytyjskich sojuszników w toku śledztwa

- powiedział Ratas.

Uważam, że wszystkie kraje muszą ze sobą współpracować, aby ten incydent został wyjaśniony

- dodał.

Skripal, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury, na południowy zachód od Londynu.

W śledztwie, w którym biorą udział m.in. policyjni antyterroryści i wojskowi eksperci ds. broni chemicznej, ustalono, że zostali otruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym, a jeden z pierwszych policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, jest w stanie ciężkim.