Rusza nowy sezon szkoleniowy w NATO SPCOE z udziałem Żandarmerii Wojskowej

/ zw.wp.mil.pl

  

Z początkiem marca NATO SPCOE rozpoczęło kolejny sezon szkoleniowy, organizując piątą już edycję „Preserving a Crime Scene in NATO Operations”. Stability Policing Center of Excellence jest natowskim centrum eksperckim, w którym Żandarmeria Wojskowa posiada swojego przedstawiciela i aktywnie uczestniczy w jego działalności.

Szkolenie to, organizowane od początku 2016 r. po dwie edycje rocznie, stało się jednym z najbardziej popularnych kursów. Świadczy o tym liczba zgłoszonych kandydatów, która znacznie przekracza ilość dostępnych miejsc - podaje oficjalny portal Żandarmerii Wojskowej. 

W obecnej edycji w przedsięwzięciu uczestniczy 20 studentów z 12 krajów: Włoch, Holandii, Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Niemiec, Algierii, Bośni, Austrii i Hiszpanii. Kurs trwa trzy dni, z których dwa pierwsze poświęcone są podstawowym elementom prawa z zakresu operacji NATO oraz omówieniu zasad prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zjawisku kontaminacji różnego rodzaju śladów - czytamy.

Ostatni dzień kursu to ćwiczenie praktyczne zorganizowane na pobliskim poligonie, gdzie studenci samodzielnie, ale pod nadzorem doświadczonych instruktorów, zabezpieczają trzy różne miejsca przestępstwa. Scenariusze obejmują masowy grób odkryty podczas patrolu, znalezienie zwłok w pomieszczeniu i miejsce wybuchu IED (Improvised Explosive Device – improwizowanego ładunku wybuchowego) - informuje Żandarmeria Wojskowa.

Generalną ideą kursu jest zapoznanie dowódców szczebla taktycznego, oficerów młodszych i podoficerów z pojęciem zabezpieczenia miejsca zdarzenia i podstawowego zabezpieczenia dowodów. Podczas zajęć personel przygotowywany jest do postępowania w sytuacji, gdy w trakcie działań operacyjnych żołnierze napotkają miejsce zbrodni, a sytuacja taktyczna nie pozwala na przybycie specjalistów z dziedziny kryminalistyki. W takiej sytuacji dowódca powinien tak pokierować organizacją działań, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wykonać dokumentację fotograficzną, i umiejętnie zabezpieczyć najważniejsze ślady, które będą mogły być wykorzystane podczas dalszych czynności - wyjaśnia ŻW.

Stability Policing COE zajmuje się opracowywaniem doktryn, zbieraniem doświadczeń i organizowaniem kursów obejmujących działalność typowo policyjną prowadzoną przez NATO w ramach operacji militarnych. Centrum zostało akredytowane w grudniu 2015 roku i już w 2016 r. rozpoczęło prowadzenie kursów dla żołnierzy ze struktur NATO oraz partnerów sojuszu. W NATO SPCOE na stanowisku szefa Wydziału Edukacji i Szkolenia pełni służbę ppłk Artur Rochnowski - czytamy na portalu Żandarmerii Wojskowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Żandarmeria Wojskowa
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik Praw Obywatelskich wszczął postępowanie. Chodzi o „występ” drag queen

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Kevin_Snyman

  

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abpa Marka Jędraszewskiego.

Jak podano w komunikacie biura RPO, rzecznik zwrócił się także do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto o informacje o stanie postępowania w tej sprawie, zwłaszcza o wskazanie przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. Poznańska prokuratura z urzędu zajęła się sprawą występu z „kukłą” abp. Jędraszewskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284121-premier-nie-bedzie-zgody-na-podrzynanie-gardel-kuklom-bylo-tez-o-dumnej-suwerennej-polsce]

W połowie sierpnia w poznańskim klubie Punto Punto odbyły się wybory Mr. Gay Poland. Podczas wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z „kukłą” z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. Na zdjęciach opublikowanych później w internecie widać dmuchaną lalkę, która w miejscu twarzy ma przyklejone zdjęcie abpa Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media – miało dojść do „symulowania zabójstwa” metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk LGBT.

[polecam:https://niezalezna.pl/284252-skandal-z-symulacja-zabojstwa-abp-jedraszewskiego-jest-zawiadomienie-do-prokuratury-podwojne]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl