Rusza nowy sezon szkoleniowy w NATO SPCOE z udziałem Żandarmerii Wojskowej

/ zw.wp.mil.pl

  

Z początkiem marca NATO SPCOE rozpoczęło kolejny sezon szkoleniowy, organizując piątą już edycję „Preserving a Crime Scene in NATO Operations”. Stability Policing Center of Excellence jest natowskim centrum eksperckim, w którym Żandarmeria Wojskowa posiada swojego przedstawiciela i aktywnie uczestniczy w jego działalności.

Szkolenie to, organizowane od początku 2016 r. po dwie edycje rocznie, stało się jednym z najbardziej popularnych kursów. Świadczy o tym liczba zgłoszonych kandydatów, która znacznie przekracza ilość dostępnych miejsc - podaje oficjalny portal Żandarmerii Wojskowej. 

W obecnej edycji w przedsięwzięciu uczestniczy 20 studentów z 12 krajów: Włoch, Holandii, Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Niemiec, Algierii, Bośni, Austrii i Hiszpanii. Kurs trwa trzy dni, z których dwa pierwsze poświęcone są podstawowym elementom prawa z zakresu operacji NATO oraz omówieniu zasad prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zjawisku kontaminacji różnego rodzaju śladów - czytamy.

Ostatni dzień kursu to ćwiczenie praktyczne zorganizowane na pobliskim poligonie, gdzie studenci samodzielnie, ale pod nadzorem doświadczonych instruktorów, zabezpieczają trzy różne miejsca przestępstwa. Scenariusze obejmują masowy grób odkryty podczas patrolu, znalezienie zwłok w pomieszczeniu i miejsce wybuchu IED (Improvised Explosive Device – improwizowanego ładunku wybuchowego) - informuje Żandarmeria Wojskowa.

Generalną ideą kursu jest zapoznanie dowódców szczebla taktycznego, oficerów młodszych i podoficerów z pojęciem zabezpieczenia miejsca zdarzenia i podstawowego zabezpieczenia dowodów. Podczas zajęć personel przygotowywany jest do postępowania w sytuacji, gdy w trakcie działań operacyjnych żołnierze napotkają miejsce zbrodni, a sytuacja taktyczna nie pozwala na przybycie specjalistów z dziedziny kryminalistyki. W takiej sytuacji dowódca powinien tak pokierować organizacją działań, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wykonać dokumentację fotograficzną, i umiejętnie zabezpieczyć najważniejsze ślady, które będą mogły być wykorzystane podczas dalszych czynności - wyjaśnia ŻW.

Stability Policing COE zajmuje się opracowywaniem doktryn, zbieraniem doświadczeń i organizowaniem kursów obejmujących działalność typowo policyjną prowadzoną przez NATO w ramach operacji militarnych. Centrum zostało akredytowane w grudniu 2015 roku i już w 2016 r. rozpoczęło prowadzenie kursów dla żołnierzy ze struktur NATO oraz partnerów sojuszu. W NATO SPCOE na stanowisku szefa Wydziału Edukacji i Szkolenia pełni służbę ppłk Artur Rochnowski - czytamy na portalu Żandarmerii Wojskowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Żandarmeria Wojskowa
Tagi

Wczytuję komentarze...

A więc wojna?! Przedwyborcze rozgrywki w PO. Czy Schetyna chce osłabić Kidawę-Błońską?

zdjęcie ilustracyjne, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

O wojnie wśród polityków Platformy Obywatelskiej pisze sprzyjający do tej pory tej partii "Newsweek". Powołując się na bliskiego współpracownika Małgorzaty Kidawy-Błońskiej tygodnik wskazuje, że Grzegorz Schetyna próbuje ją osłabić. Dlatego miałby faworyzować Jacka Jaśkowiaka - jej kontrkandydata w prawyborach prezydenckich w PO.

W Szczecinie na spotkaniu z Kidawą-Błońską było 150 osób. Na spotkania Jaśkowiaka, który jeździ po kraju z ludźmi Schetyny przychodzi 30-40 osób - pisze poniedziałkowy "Newsweek", powołując się na jednego z szefów regionów PO. Prezydenckie prawybory stały się elementem walki o przywództwo w Platformie - zwraca uwagę tygodnik.

"Kidawa jest wściekła na Schetynę, bo ewidentnie gra, żeby ją osłabić"

- powiedział "Newsweekowi" bliski współpracownik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. O tym, że będzie mieć konkurenta w prezydenckich prawyborach w PO, dowiedziała się w Zagrzebiu, gdzie wybierano Donalda Tuska na szef Europejskiej Partii Ludowej, do której należą PO i PSL.

[polecam:https://niezalezna.pl/301001-po-podzielona-po-debacie-kandydatow-niektorzy-politycy-zdecydowanie-zmienili-zdanie]

Grzesiek tylko wysiadł z samolotu i mówi: "Możecie się zdziwić, koperta wpłynęła do centrali wczoraj późnym wieczorem". Już w Chorwacji mówił w kuluarach szefom regionów, żeby popierali Jacka Jaśkowiaka, bo Kidawa nie ma szans pokonać Andrzeja Dudy. Zachował się bardzo nie w porządku 

- dodał ten sam rozmówca.

Tygodnik przypomina też, że Kidawa-Błońska publicznie mówiła, że ma żal do Jaśkowiaka, bo nie uprzedził jej o swoim starcie w wyborach.

"Jak ja chciałam kandydować, to wyszłam i powiedziałam o tym ludziom. Jacek mógł choćby tweeta wysłać, a nie czekać z ogłoszeniem decyzji do ostatniego momentu"

- powiedziała Kidawa-Błońska tygodnikowi.

[polecam:https://niezalezna.pl/299430-kidawa-blonska-ostro-o-kulisach-prawyborow-w-po-bylam-zaskoczona-pojawila-sie-jakas-koperta]

Prezydent Poznania nie przyjmuje tego zarzutu.

"Start w prawyborach był moją suwerenną decyzję. Miałem dzwonić do Małgorzaty i pytać o pozwolenie? Zgłoszenie przekazałem w kopercie, bo tego wymaga regulamin prawyborów. Dąsanie się z tego powodu jest nie na miejscu"

- powiedział.

"Newsweek" zwraca także uwagę, że Schetyna ogłosił prawybory, aby odwrócić uwagę od własnych problemów w partii: trzech przegranych wyborów z rzędu czy braku pomysłu na Platformę.

"Uznał, że im więcej czasu upłynie od porażki w ostatnich wyborach, tym lepiej, bo ludzie zapomną o fatalnej kampanii. Jeździ po kraju, spotyka się z działaczami, zaprasza do siebie młodych. Ostatnio dał nawet regionom pieniądze z partyjnej kasy na organizację spotkań wigilijnych"

- pisze "Newsweek". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl