Szwajcarska Rada Związkowa zdecydowała się o poddaniu pod referendum zakup nowych myśliwców ze względu na olbrzymie środki jakie zostaną przeznaczone na realizacje tego kontraktu oraz na to, że decyzja ta będzie mieć wpływ na kwestie bezpieczeństwa narodowego.
Przypomniano również o tym, że poprzednie programy modernizacji lotnictwa z 1993 roku na zakup myśliwców F/A-18 oraz odrzucony przez społeczeństwo kontrakt na zakup 22 myśliwców SAAB JAS 39E Grippen (na zdjęciu) z 2014 roku zostały objęte ogólnokrajowym referendum. Głosowanie w sprawie zakupu nowych myśliwców planowane jest najwcześniej na rok 2020. Rząd Szwajcarii poinformował, że konkretny typ samolotu jaki trafić ma do Szwajcarskich Sił Powietrznych zostanie wybrany po referendum
W listopadzie ub.r. Szwajcarska Rada Związkowa poinformowała że chce wydać na zakup nowych myśliwców oraz system obrony powietrznej 8 mld franków szwajcarskich (8.4 mld dolarów). Zdecydowano się przy tym rozpocząć rozmowy, do których zaproszono koncerny: Airbus, Boeing, Dassault, Lockheed Martin oraz Saab.