Schronisko o powierzchni niemal 5 ha ma powstać przy ul. Kobylepole w Poznaniu. Rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę kompleksu. Prace nad stworzeniem obiektu mają potrwać ok. 2 lat. Koszt inwestycji, finansowanej w całości z budżetu Miasta Poznania, ma wynieść ok. 30 mln zł.

Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu podkreśliła, że w nowym miejscu "wszystkie zwierzęta będą miały dostęp do ogrzewanych pomieszczeń i obszernych wybiegów".

- Koty, które obecnie w większości przebywają w tymczasowych kontenerach, zamieszkają w podzielonych na mniejsze pomieszczenia pawilonach, dzięki którym w znacznym stopniu powiększy się ich przestrzeń życiowa - zapowiedziała.

- W schronisku znajdzie się również miejsce dla mniejszych zwierząt domowych, takich jak króliki lub świnki morskie, dla których w tej chwili nie ma możliwości stworzenia odpowiednich warunków. Ale nowa inwestycja to coś więcej niż tylko budynek, w którym zamieszkają zwierzęta – zaznaczyła Wesołowska. Dodała, że obiekt będzie w stanie pomieścić nawet 300 psów i 300 kotów.

O szczegółowych funkcjach obiektu mają zdecydować sami mieszkańcy Poznania. Władze miasta zapowiadają przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. Obecnie, jak zaznaczyła Wesołowska, "miasto zachęca do współpracy prywatne firmy, które chciałyby zainwestować w pobliżu nowego schroniska i zapewnia dostęp do uzbrojonego i atrakcyjnie umiejscowionego terenu. Chodzi o to, by w niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie schroniska można było skorzystać z usług psiego fryzjera, lekarza weterynarii lub trenera, wykąpać psa oraz zapewnić mu szereg atrakcji".

Przy schronisku planowane jest powstanie także m.in. kawiarni, sklepów oraz pola grillowego i placów zabaw dla najmłodszych.