10 technologii cyfrowych, które zrewolucjonizują ochronę zdrowia

/ rawpixel; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszej analizy EY wynika, że cyfryzacja już ma ogromy wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną ludzi. Nowe technologie przekładają się na jakość życia milionów ludzi, ale także na cały sektor ochrony zdrowia i jego pracowników. Genomika, telemedycyna, druk 3D to technologie, które mogą zrewolucjonizować ochronę zdrowia.

W ciągu ostatniego wieku osiągnięcia w obszarze medycyny oraz odżywiania pomogły wydłużyć życie, ale starsze pokolenia mogą dotknąć problemy zdrowotne wynikające ze stylu życia. Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby przewlekłe to 75% przyczyn śmierci na świecie.

- Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zwraca uwagę, że mają też wpływ na gospodarkę – zaledwie 5 chronicznych chorób może kosztować globalnie 47 bilionów USD do 2030 roku - mówi Jakub Szulc, ekspert Sektora Ochrony Zdrowia w EY.

 
Genomika
Zwiększająca się moc obliczeniowa komputerów to początek odkrywania prawdziwego potencjału ludzkiego DNA, co umożliwi spersonalizowane testowanie i leczenie znacząco poprawiające wyniki pacjentów w wielu chorobach.
 
Urządzenia przenośne
Inteligentne urządzenia, które monitorują i zbierają w czasie rzeczywistym spersonalizowane dane zdrowotne, wpływają na upowszechnienie zdrowego trybu życia, a jednocześnie są podstawą do badań naukowych. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły takie urządzenia w miejscu pracy, by zwiększyć efektywność. Monitorując poziom stresu i zdrowie pracowników firmy mogą rekomendować im prozdrowotne zachowania, które przyczyniają się do zwiększenia produktywności.
 
Big data w medycynie
Medycyna ma dostęp do coraz większych zasobów danych: analizy DNA, informacji zbieranych przez urządzenia przenośne, zdigitalizowanej dokumentacji medycznej – wszystko to pozwala na dokładniejszą analizę porównawczą pacjentów. Porównanie danych osób z podobnym DNA, stylem życia i historią zdrowotną pomoże w lepszym zrozumieniu ryzyk zdrowotnych oraz wpływu na różne terapie.
 
Inżynieria komórkowa (Organs-on-chips)
Połączenie sekwencjonowania DNA oraz badania komórek macierzystych pozwoliło naukowcom „hodować”, na bazie DNA pacjenta, miniaturowe organy. I to na nich testowane są różne sposoby leczenia, a dzięki elektronicznym czujnikom naukowcy śledzą efekty na poziomie komórkowym. Dzięki temu wiedzą, które metody dają najlepsze efekty, zanim poddadzą pacjenta terapii.
 
Media społecznościowe i ich rola w ocenie szpitali
Pracownicy ochrony zdrowia oraz regulatorzy coraz częściej korzystają z opinii o poszczególnych placówkach wyrażanych za pomocą mediów społecznościowych lub internetowych ankiet. Te informacje służą do zidentyfikowania problemów i poprawy opieki zdrowotnej.
 
Funkcjonowanie mediów społecznościowych niemalże w czasie rzeczywistym i rozprzestrzenianie się zarówno pozytywnych, jak i negatywnych recenzji wymusza na pracownikach ochrony zdrowia szybszą reakcję na uwagi pacjentów.

- Media społecznościowe mogą więc stać się mechanizmem, który wymusi ciągłą optymalizację usług w zakresie ochrony zdrowia - mówi Jakub Szulc.


Monitorowanie internetu
Coraz częściej do identyfikacji i reagowania na wybuchające epidemie korzysta się z monitorowania kluczowych słów w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach oraz częstotliwości szukania informacji na temat poszczególnych objawów.
 
To są informacje przydatne nie tylko dla osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, ale także dla pracodawców, którym zależy na zdrowiu pracowników oraz na zapewnieniu właściwego poziomu zatrudnienia.

- Odpowiednia interpretacja danych pozwoli, zwłaszcza dużym firmom, na przygotowanie się – czy to poprzez wcześniejsze zakupy odpowiedniej liczby paczek chusteczek higienicznych w przypadku epidemii zwykłego kataru, czy też zatrudnienie pracowników tymczasowych, którzy zastąpią osoby chore w przypadku poważniejszej epidemii. Dobra interpretacja danych przez algorytmy ma poważny wpływ na funkcjonowanie biznesu, ale niesie ze sobą wyzwania - uważa Michał Majewski, Doświadczony Menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

 
Inżynieria genetyczna
Inżynieria genetyczna na ludzkim DNA wzbudza kontrowersje, nawet jeśli jej celem jest zwalczanie chorób. Za to coraz powszechniejsza staje się terapia genetyczna i wykorzystywanie genetycznie zmodyfikowanych wirusów do walki z chorobami, podczas gdy do walki z malarią oraz wirusem Zika zaczyna się już wprowadzać genetycznie zmodyfikowane komary.
 
Telemedycyna
Technologie mobilne pozwalają odciążyć system ochrony zdrowia i ograniczyć wizyty u lekarzy. Eliminacja konieczności podróżowania ma oczywisty wpływ na produktywność, ale telemedycyna ma przede wszystkim znaczenie dla społeczności oddalonych od placówek medycznych. Zdalna ocena stanu zdrowia, np. za pomocą telefonów komórkowych, daje dostęp do usług ochrony zdrowia najbiedniejszym i stanowi ułamek kosztów koniecznych do poniesienia, by zapewnić te same usługi na miejscu.

- Według agencji ONZ, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, na świecie jest ponad 7 miliardów telefonów komórkowych. W 2000 roku było to zaledwie 738 milionów. 3,2 miliarda korzysta z internetu, w tym 2 miliardy w krajach rozwijających się - mówi Michał Majewski. - To umożliwiło wprowadzenie kreatywnych rozwiązań, wykorzystujących nowoczesne technologie i pozwalających dotrzeć do osób, które w przeciwnym wypadku miałyby bardzo utrudniony dostęp do ochrony zdrowia i związanych z nią informacji - dodaje.


Roboty medyczne
Umożliwiają nie tylko dokładniejsze operowanie, przez co skracają czas rekonwalescencji, ale przede wszystkim leczą pacjentów na odległość, co znacząco ogranicza konieczność podróżowania. Niewykluczone, że niedługo roboty medyczne będą mogły wykonywać zabiegi samodzielnie.
 
Druk 3D
Marzenie lekarzy zaczyna się spełniać. W lutym 2016 roku naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine ogłosili, że wszczepili zwierzętom kość, mięśnie oraz tkanki wydrukowane w technologii 3D. Wykorzystując DNA można rozpocząć erę tworzenia spersonalizowanych „części zamiennych”.  A być może w przyszłości będziemy mogli produkować nie tylko „części zamienne”, ale po prostu lepsze niż nasze organy?
 
Jaki to może mieć wpływ na pracodawców?
Jak wynika z analizy EY, spełnienie potrzeb zdrowotnych starszych pracowników wymaga nowych rozwiązań, pozwalających na redukcję kosztów ochrony zdrowia oraz ograniczenie strat w produktywności wynikających z kwestii zdrowotnych.

- Badanie opublikowane w Journal of Occupational and Environmental Medicine sugeruje, że firmy oferujące swoim pracownikom pakiety związane z ochroną zdrowia mają lepsze wyniki od firm, które takich pakietów nie proponują - podsumowuje Jakub Szulc. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, infowire.pl, ey.media.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Seria obcesowych wpisów rzecznika ludowców. "Pani co dzisiaj doiła?" - to jeden z nich. Ostatecznie przeprosił

Jakub Stefaniak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak przeprosił za swoje mocno obcesowe wpisy na Twitterze, w których odnosił się m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami, przepraszam” - napisał na Twitterze. Dość tajemniczo w tej sprawie wypowiedział się szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że przy następnej takiej sytuacji "wyciągnie konsekwencje"

W niedzielę Stefaniak nawiązał do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Łowiczu, w których brał udział premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik PSL opublikował na Twitterze obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Bociany” z komentarzem: "dzieła wybrane PiS: „Młody Morawiecki po wydojeniu krowy i pracy cepem wypatruje Boeinga PLL Lot”". W odpowiedzi na uwagę jednej z internautek, która przypomina, że Mateusz Morawiecki w młodości „został porwany przez ZOMO”, Stefaniak napisał, wyraźnie nie czując, że przekracza kolejne granice: „A nie przez Marsjan?”.

Do dyskusji włączyła się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która oceniła, że rzecznik PSL za swoje wpisy „nie musi” przepraszać, ponieważ - jak napisała – „nie ma zdolności honorowej”. „Ma skojarzenia tylko ze swym najbliższym otoczeniem...” - dodała. „Panno Krysiu a Pani co dzisiaj doiła?” – umieścił kolejną żenującą odpowiedź Stefaniak.

W innym komentarzu, odnoszącym się do rzecznika PSL, jedna z użytkowniczek Twittera stwierdziła, że „pycha kroczy przed upadkiem, to będzie głośny upadek”. „Nie będzie głośny, bo ten człowiek siedzi blisko dna” - odpisała Pawłowicz. „Chyba jednak nie siedzę blisko, by bym słyszał jak Panna Krysia puka od spodu” – ścigał się sam ze sobą Stefaniak.

Dopiero dziś rzecznik PSL zebrał się na przeprosiny. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami przepraszam” - napisał na Twitterze Stefaniak.

Z kolei szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z tvp.info zapowiedział, że jeśli takie zachowanie się powtórzy (dopiero jeżeli się powtórzy), wyciągnie konsekwencje. - Odbyłem rozmowę dyscyplinującą z rzecznikiem. Jeśli sytuacja się powtórzy, wyciągniemy konsekwencje służbowe – powiedział i… zaatakował PiS. - Nie akceptuję takiego języka. Uważam, że nie możemy schodzić do poziomu polityków PiS – stwierdził.

Na pytanie, czy z rozmowy wynikało, że rzecznik PSL powinien przeprosić premiera Morawieckiego i poseł Pawłowicz, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że Stefaniak „zachowa się, jak trzeba”.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl