Polskie tytuły na największym litewskim festiwalu

/ fot. http://kinopavasaris.lt

  

Na Litwie rozpoczął się w czwartek 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino pavasaris” (Wiosna Filmowa), największe w kraju święto kina, które trwać będzie dwa tygodnie, w jedenastu miastach. W czasie festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 200 produkcji pełnometrażowych i krótkometrażowych, również polskich reżyserów.

Festiwal zainauguruje francuski film „Custody” (polski tytuł „Jeszcze nie koniec”) w reżyserii Xaviera Legranda. Zaprezentowane zostanie nie tylko kino europejskie czy amerykańskie, ale też filmy z Chin, Japonii, Izraela, Korei Południowej. 

Dyrektor festiwalu Vida Ramaszkiene zaznacza, że festiwal z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością. „Zwiększa się liczba uczestników i widzów” - powiedziała Ramaszkiene podczas konferencji prasowej prezentującej tegoroczną imprezę. Przytoczyła dane: w 2004 roku filmy w ramach festiwalu obejrzało ponad 28 tys. widzów, w roku ubiegłym ich liczba wzrosła do ponad 114 tys.

Od początku w programie festiwalu „Kino pavasaris” znaczące miejsce zajmuje polskie kino i spotkania z polskimi twórcami. Polski program wspiera Instytut Polski w Wilnie. W programie znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Widzowie będą mogli obejrzeć także filmy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc i „Serce miłości” Łukasza Rondudy.

W programie przewidziano też głośną, nominowaną do Oscara polsko-brytyjską koprodukcję „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmanna. Nie brakuje też koprodukcji, które powstały przy udziale polskich twórców - „Over the limit” Marty Prus, „The Capitain” Roberta Schwentke, „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana oraz „Dovlatov” Aleksieja Germana jr. 

W kategorii filmów krótkometrażowych zostanie zaprezentowany obraz „Wolta” w reżyserii Moniki Koteckiej i „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka. Gośćmi festiwalu będą m.in. polscy twórcy Piotr Domalewski i Marta Prus. Festiwal „Kino pavasaris” zakończy się 29 marca.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl