Centrum Zdrowia w Mikołowie leczy polarników na odległość

Spitsbergen / Decokon

  

Złamanie żeber, problemy dermatologiczne, oparzenia – z takimi problemami polarników na Spitsbergenie musieli poradzić sobie na odległość lekarze z Centrum Zdrowia w Mikołowie (Śląskie), sprawujący nad nimi opiekę telemedyczną.

Mikołowska placówka nawiązała współpracę z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Polską Stacją Polarną im. Stanisława Siedleckiego w Hornsundzie na Spitsbergenie i objęła wsparciem medycznym uczestników 40. jubileuszowej Wyprawy Polarnej. Polarnicy są objęci wsparciem medycznym w ustalonych dniach i godzinach.

Dodatkowo, w nagłych sytuacjach możliwy jest całodobowy kontakt telefoniczny, mailowy i za pośrednictwem komunikatora internetowego.

„Ta współpraca sprawdza nam się bardzo dobrze, bo kontakt mamy właściwie 24 godziny na dobę. Przede wszystkim fajne jest to, że lekarz jest pod ręką w każdej chwili i nie ma stresu związanego z barierą językową, bo czasami w sytuacjach kryzysowych bywa to problematyczne – mimo, że ktoś posługuje się obcym językiem, to czasami wytłumaczenie konkretnych dolegliwości jest po prostu kłopotliwe, dużo łatwiej nam się z polskim lekarzem rozmawia”

– powiedziała za pośrednictwem łącza internetowego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Mikołowie Joanna Perchaluk ze stacji w Hornsundzie.

„Staramy się nie zawracać głowy bez potrzeby, radzić sobie sami, natomiast takie rzeczy jak oparzenia, problemy skórne czy złamania, jednak konsultowaliśmy z lekarzem, czy damy sobie radę sami, czy potrzebujemy pomocy z zewnątrz”

– dodała.

Jak przypomniał dyrektor medyczny Centrum Zdrowia w Mikołowie, koordynator opieki telemedycznej nad polarnikami, internista Jacek Czapla, polarnicy w Hornsundzie mają możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem, jedynie wzywając śmigłowiec norweskich służb ratunkowych, który nie zawsze może przylecieć ze względu na warunki pogodowe.

„Okazuje się, że radzimy sobie dobrze z pomocą serwisów społecznościowych i komunikatorów, korzystamy też z kamer, przesyłamy zdjęcia. Od jesieni zeszłego roku pomogliśmy w przypadku złamania żeber, choroby dermatologicznej i urazów – okazało się, że najbardziej niebezpiecznym miejscem w całej bazie jest kuchnia, gdzie zdarzały się oparzenia i zranienia”

– powiedział.

Problemem okazała się też awitaminoza – polarnikom najprawdopodobniej brakowało witamin z grupy B lub E, bo rzadko mają dostęp do świeżych owoców i warzyw. Łącznie było to 7 interwencji, ale niektóre wymagały nawet kilkudziesięciu konsultacji.

Jak mówił Jacek Czapla, barierą dla telemedycyny są koszty sprzętu i transmisji danych. Choć jako internista podstawą rozpoznania jest w 95 proc. wywiad, to diagnozując polarników odczuwa często brak bezpośredniego kontaktu. „Pacjenta nie można dotknąć, płynnie porozmawiać. To dla mnie dużo bardziej stresujące niż normalna praca” – przyznał.

Leczenie na odległość prawnie umożliwiła dokonana w 2015 r. zmiana w ustawie o wykonywaniu zawodu lekarza – zapisano, że można go wykonywać za pomocą środków teletechnicznych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

82. urodziny Jana Pietrzaka. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Jan Pietrzak / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

26 kwietnia 1937 roku urodził się Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

Z okazji 82. urodzin portal Niezalezna.pl, wraz ze wszystkimi mediami należącymi do Strefy Wolnego Słowa, życzy Janowi Pietrzakowi, by jak najdłużej utrzymywał kondycję, którą ma, przez wiele następnych lat. I nadal z humorem prowadził Polaków do mądrości.

Warto podkreślić, że artysta wielokrotnie występował także na wydarzeniach organizowanych przez Gazetę Polską i Kluby Gazety Polskiej.

A pieśń "Żeby Polska była Polską" na stałe wpisała się do historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl