Wciąż biją serca dla „Inki”

W czwartek w rodzinnym Gdańsku miałem okazję zaprezentować drugą część książki „Inka. Pamięć i tożsamość”. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w Muzeum II Wojny Światowej. Gospodarz tego miejsca, dyrektor Karol Nawrocki, sam od lat jest zaangażowany w promocję historii tej młodej dziewczyny. Współorganizował m.in. uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”, był członkiem komitetu, który doprowadził do odsłonięcia pomnika „Inki” na gdańskiej Oruni na placu przy kościele Salezjanów. Jako naczelnik pionu edukacyjnego gdańskiego IPN‑u współorganizował też wiele różnorakich inicjatyw przybliżających mieszkańcom Gdańska, młodzieży pomorskie dzieje brygady mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Po sukcesie książki wydanej w ubiegłym roku postanowiliśmy z tego wydawnictwa uczynić cyklicznie ukazujące się pismo. Cel pozostaje ten sam. Chcemy uwiecznić fenomen popularności, zwłaszcza w kręgach młodzieży, skromnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej przez komunistów w Gdańsku w 1946 r. Odnotować nasze reakcje na pozostawione przez nią świadectwo wierności wartościom, w których została wychowana. „Inkę” w ostatnich latach pokochała cała Polska. Niemal każdy miesiąc przynosi nam informacje o nowych wydarzeniach związanych z Danusią, która stała się na naszych oczach jedną z ikon Żołnierzy Niezłomnych.


Po uroczystościach poświęcenia kolejnego „Serca dla Inki” w kościele w Groszowicach (diecezja radomska) nie ustajemy w naszych działaniach. Wkrótce z kibicami Lecha i Radiem Poznań udajemy się na Wileńszczyznę z kolejnym transportem darów z okazji Świąt Wielkanocnych. Przypomnę, że w Wielkopolsce od jesieni zeszłego roku realizujemy – razem z innymi środowiskami patriotycznymi, m.in. z klubami „Gazety Polskiej” – projekt „Naród ponad granicami”. Nasz wyjazd do rodaków na Kresach to kolejna jego odsłona. Przy okazji w Butrymańcach i Solecznikach odbędą się spotkania promujące książki o „Ince” oraz akcję „Serce dla Inki”. Wszystko po to, żeby przygotować uroczystość poświęcenia kolejnego serca, która odbędzie się właśnie w kościele w Butrymańcach podczas salezjańskiej Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy w lipcu 2018 r. W przygotowanie tej uroczystości już zaangażowało się wiele osób, m.in. kierownik pielgrzymki ks. Tomasz Pełszyk SDB, proboszcz z Butrymańców ks. Józef Aszkiełowicz, lider Wspólnoty Miłosierdzia z Solecznik Tadeusz Romanowski. Staraniem Macieja Pawełka, przedstawiciela rodziny „Inki”, rozpoczęte zostały już prace rzeźbiarskie tablicy z podobizną Danuty Siedzikówny, w której zostanie umieszczone srebrne serce z ziemią z jej grobu. Sanitariuszka od „Łupaszki” powróci na ziemię, której bronili w czasie wojny jej dzielni kompani z szeregów drugiej konspiracji. Zapraszam naszych Czytelników i wiernych sympatyków akcji „Serce dla Inki” do propagowania naszej inicjatywy.

 

Źródło:

#Inka #Żołnierze Wyklęci

​ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo