Słowacja przed wyzwaniem

  

Piszę ze stolicy Słowacji, gdzie przebywam ze specjalną misją europarlamentu w związku z zamordowaniem dziennikarza badającego korupcję w obozie władzy. W XXI w. takie rzeczy nie zdarzają się w Europie – poza Rosją. Jednak w ostatnich kilku miesiącach miały miejsce w dwóch krajach rządzonych przez lewicę – na Słowacji i Malcie.

Wczoraj, w piątek, odbyły się na Słowacji największe w historii tego młodego państwa demonstracje. Zwraca uwagę olbrzymi udział ludzi młodych, szczególnie studentów – rektorzy uczelni w tym dniu ogłosili dzień wolny.

Narasta konflikt między prawicowym prezydentem Andrejem Kiską a socjalistycznym premierem Robertem Fico. Prokuratura postawiła poważne zarzuty ministrowi spraw wewnętrznych (!) o blokowanie śledztw antykorupcyjnych.

Naszemu południowemu sąsiadowi życzymy jak najlepiej, bo to ważny kraj i Grupy Wyszehradzkiej, i UE – istotny partner Polski, choćby w sprawie polityki imigracyjnej czy budżetu Unii. Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Bratysławy. Szkoda, że – jak słyszymy – czyni to, podobnie jak w wypadku Węgier (i Polski?) George Soros. Braciom Słowakom życzymy stabilizacji, a także tego, aby zawsze triumfowały tam prawo i sprawiedliwość.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts