Miliony zł na edukację patriotyczną

/ twitter.com/MEN_GOV_PL

  

W ramach wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" MEN w latach 2017-2021 przekaże 6,9 mln zł szkołom, placówkom i szkolnym punktom konsultacyjnym na realizację zadań związanych z edukacją patriotyczną - poinformowała dziś minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Rozpoczynaliśmy rok szkolny deklaracją, że jest to +Rok dla Niepodległej+ i rzeczywiście tak się dzieje

- powiedziała minister na konferencji prasowej, poświęconej działaniom edukacyjnym MEN związanym z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

3 września ub.r. podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 minister edukacji ogłosiła, że będzie on "Rokiem dla Niepodległej".

Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Miniony rok szkolny 2016/2017 był "Rokiem Wolontariatu". Ogłoszenie obecnego roku szkolnego "Rokiem dla Niepodległej" ma zachęcać uczniów i nauczycieli do podejmowania działań rocznicowych służących zarówno uczczeniu tego ważnego wydarzenia, jak również kształtowaniu postaw patriotycznych i pogłębianiu znajomości historii Polski.

Minister poinformowała, że wystosowała specjalny list do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, nauczycieli, rodziców i uczniów. Podkreśliła w nim, że stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Szkoła i przedszkole odgrywają istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka. Nauczyciele, wprowadzając ucznia w świat wartości, uczą jednocześnie szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego.

Kształtują oni również przywiązanie do symboli narodowych, naszej tradycji, a także dziedzictwa poprzednich pokoleń. Treści z zakresu wychowania patriotycznego są ważną częścią nowej podstawy programowej i mogą być realizowane w ramach różnych zajęć lekcyjnych, przy wykorzystaniu urozmaiconych metod dydaktycznych. Zachęcam Państwa do podejmowania takich działań

- napisała Zalewska w liście.

Podczas konferencji poinformowała, że w ramach wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" – w ramach programu MEN przekaże szkołom, placówkom i szkolnym punktom konsultacyjnym 6,9 mln zł w latach 2017-2021 na realizację zadań związanych z edukacją patriotyczną. Środki z projektu pod nazwą "Godność. Wolność. Niepodległość"mogą być przeznaczane na: materiały edukacyjne, wycieczki, wystawy, konkursy, gry, przygotowanie aplikacji mobilnej.

Zalewska podała także, że Program Niepodległa 1918-2018 – MEN razem ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje program, w ramach którego będą przyznawane tytuły "Szkoła Niepodległej". Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie internetowej www.szkolaniepodleglej.zhr.pl

Będziemy też bić rekordy najprzeróżniejsze. Ten najważniejszy zaproponowany został przez Radę Dzieci i Młodzieży RP działającą przy Ministrze Edukacji Narodowej

- powiedziała. Rada zaproponowała ogólnonarodową formę uczczenia 100-lecia niepodległości pod nazwą "Rekord dla Niepodległej". Chodzi o to, by 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.

MEN proponuje, aby był to dzień w całości poświęcony obchodom rocznicowym, jako "Dzień dla Niepodległej" i stanowił zwieńczenie inicjatyw oraz działań, które młodzi ludzie realizowali przez cały rok szkolny.

Z myślą o obchodach Święta Niepodległości na stronie internetowej resortu edukacji przygotowano specjalną zakładkę poświęconą inicjatywom rocznicowym.

MEN podaje, że szkolne punkty konsultacyjne działające m.in. przy polskich ambasadach i konsultach ogłosiły już 83 inicjatywy związane z obchodami rocznicowymi. W uroczysty sposób odzyskanie niepodległości będą świętowali młodzi Polacy uczący się m.in. w Dubaju, Wiedniu, Montrealu, Toronto, Ostii, Rzymie, Berlinie, Mińsku, Kijowie, Paryżu, Lyonie, Sztokholmie, Kopenhadze, Londynie, Warnie, Sofii, Pradze, Bratysławie, Chicago, Lille.

Z kolei kuratoria oświaty w ramach "Roku dla Niepodległej" przygotowały już 198 inicjatyw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszył proces strażnika KL Stutthof

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Proces Bruna D. - byłego SS-manna, strażnika obozu koncentracyjnego Stutthof - ruszył dziś w Hamburgu. Jak podkreślają niemieckie media, może to być jedna z ostatnich tego rodzaju spraw rozpatrywanych przez niemieckie sądy. 93-letni dziś Bruno D. pełnił służbę wartowniczą w obozie Stutthof, który Niemcy zbudowali niedaleko Gdańska.

W ciągu sześciu lat istnienia więziono w obozie około 120 tys. osób. Liczbę ofiar ocenia się na od 65 tys. do 80 tys. więźniów.

Prokuratorzy zarzucają D. współudział w zabójstwie 5230 osób. Miał on "świadomie popierać okrutne zabijanie zwłaszcza żydowskich więźniów" oraz "był gotów wykonywać rozkazy zabijania".

W pierwszym dniu procesu obrońca byłego SS-manna przypominał, że jego klient latem 1944 roku, w wieku 17 lat, został wcielony do Wehrmachtu, a następnie z powodu niezdolności do służby skierowany do Stutthofu.

"Nie wstąpił do SS dobrowolnie ani nie chciał służyć w obozie koncentracyjnym"

- argumentował adwokat.

Podczas wielokrotnych przesłuchań w ubiegłym roku Bruno D. nie zaprzeczał, że był strażnikiem obozu Stutthof, i współpracował ze śledczymi. Ze względu na stan zdrowia oskarżonego długo nie było wiadomo, czy proces w ogóle się odbędzie. Lekarze wydali jedynie warunkową zgodę. Nie wiadomo, czy zdrowie Bruna D. pozwoli mu doczekać ogłoszenia wyroku.

Niemieckie media podkreślają, że jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego rodzaju procesów w Niemczech. Jak podała telewizja NDR, obecnie w RFN toczy się około 29 spraw przeciwko osobom oskarżonym o udział w Holokauście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl