Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Portal oko.press radzi, jak wykryć fake newsa… Jak przeczytacie ten „poradnik”, pękniecie ze śmiechu – serio!

Sympatyzujący z KOD i totalną opozycją serwis OKO.press postanowił przedstawić krótki „poradnik” jak nie nabrać się na fake newsy. W tekście autorstwa Krzysztofa Pacewicza możemy przeczytać o „zaufanych źródłach”, „poważnej prasie”, czy „rzetelnych portalach”. „Nie jedzcie w trakcie czytania, bo udławicie się ze śmiechu” – pisze NZG na Twitterze. I mają rację!

flickr.com/ Mike MacKenzie/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

To autentyczny fragment poradnika OKO.press (które samo ma na koncie wyjątkowo kompromitujące fejki), w którym znajdziemy zaskakujące przykłady "zaufanych źródeł", "prasy poważnej" i "rzetelnych portali" Nie jedzcie w trakcie czytania, bo udławicie się ze śmiechu

– czytamy we wpisie na Twitterze.


Sprawdziliśmy – taki tekst rzeczywiście istnieje. A w nim m.in.:

Wpisz informacje do wyszukiwarki i postaraj się potwierdzić informację w zaufanym źródle – w dużym portalu (onet.pl, wp.pl, gazeta.pl), w prasie poważnej (wyborcza.pl, rp.pl, gazetaprawna.pl), lub w rzetelnym portalu politycznym (300polityka, tvn24.pl, OKO.press). Jeśli żadne z nich nie podaje informacji, to prawdopodobnie jest to fejk – czytamy na oko.press.

Stosując się do tej rady sprawdziliśmy, czy ww. „rzetelne” portale i ta „poważna” prasa pisały np. o koncercie w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie odbyła się uroczysta gala ku czci się Ignacego Paderewskiego. Wydarzenie w 85. rocznicę ostatniego koncertu kompozytora w tym miejscu zorganizowała amerykańska fundacja klubów „Gazety Polskiej”. Koncert rozpoczął nowojorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Żadne z wymienionych w poradniku „zaufanych źródeł”, czy portali nie zająknął się nawet o tym wydarzeniu. To znaczy, że był to „fake”? Ocenę pozostawiamy Czytelnikom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koncert ku czci wielkiego Polaka i transmisje z ogromną oglądalnością. Niektóre media czegoś się jednak przeraziły...

Nie zapominajmy też o tym, jakie teksty pojawiają się na oko.press. Np. ten o karaniu nauczycieli za mówienie o Jedwabnem. Oko.press pisało, że nauczycielom za nauczanie o Jedwabnem może na mocy nowelizacji ustawy o IPN grozić nawet do trzech lat więzienia.

- Nie ma możliwości, by ścigać kogokolwiek za mówienie o tym, co miało miejsce - wyjaśniał wówczas dr Mateusz Szpytma z IPN. Minister Jaki wskazywał zaś na to, że niektórzy dziennikarze "grają antypolską narracją, nie czytając ustawy".

Internauci już pokładają się ze śmiechu.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#wytyczne #oko.press #instrukcja #fake news

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo