Prezes NBP: w Radzie Polityki Pieniężnej jest trzech "jastrzębi"

- W Radzie Polityki Pieniężnej jest trzech "jastrzębi" - przyznał prezes NBP Adam Glapiński, choć nie wymienił żadnych nazwisk. Dodał, że ma świadomość, iż sam jest zaliczany do "gołębi".

Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Prezes NBP na dzisiejszej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP był pytany, czy w obecnej Radzie są "jastrzębie", czyli tacy jej członkowie, którzy są szczególnie skorzy do podnoszenia stóp procentowych.

"Tak, zdecydowanie" - odpowiedział Glapiński. "Ze względu na ośrodek, z którego pochodzą, książki, które czytali, zdecydowanie jest trzech, powiedzmy, jastrzębi, o ile pamiętam" - mówił.

Zaznaczył, że ci członkowie Rady "każdą wypowiedź zaczynają pod tym kątem, że obserwują, obserwują i się niepokoją, że w przyszłości coś może być i są gotowi ruszyć do biegu". Jednak, jak dodał, "otrzymują kontrę w postaci innych wypowiedzi".

Glapiński przyznał, że jego samego media "traktują jako gołębia", ale wynika to z tego, że "taka jest sytuacja". "Ale zapewniam, że jeśli by powstała taka sytuacja, będę bardzo drapieżny" - zapowiedział.

Eksperci do "jastrzębi" zaliczają: Kamila Zubelewicza, Eugeniusza Gatnara oraz Łukasza Hardta. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#NBP #Rada Polityki Pieniężnej #Adam Glapiński

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo