Jak udało się dowiedzieć redakcji naszego portalu, w skład powołanej przez PE komisji badającej sprawę zabójstwa Jana Kuciaka i jego partnerki wejdzie europoseł Ryszard Czarnecki.

W rozmowie z nami eurodeputowany potwierdził tę informację i dodał, że "komisja przyjeżdża do Słowacji w momencie dużego kryzysu politycznego w tym kraju, istotnego rozdźwięku między premierem Fico a prezydentem Kiską".

Jak dodał, w przeszłości był już członkiem komisji PE - choć o nieco innym charakterze, badającej sprawę więzień CIA w Europie. 

- Będziemy spotykać z przedstawicielami różnych władz, zadamy szereg pytań i będziemy chcieli dowiedzieć się, jakie były okoliczności nie tylko samego mordu - jawnie politycznego - ale też szczegóły wydarzeń, które go poprzedziły

- mówi Ryszard Czarnecki naszemu portalowi, pytany o główne zadania komisji.

W komisji, obok Czarneckiego, reprezentującego frakcję Europejskich Konserwatystów i Liberałów, znajdzie się również przedstawiciel partii EPP, szefowa komisji Kontroli Budżetowej, Ingeborg Graessle, socjalistów - szef komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych - Claude Moraes, liberałów (ALDE) - Sophia In't Veld, Zielonych - Bendek Javor oraz Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) - Włoch Marco Valli. Wszyscy to członkowie europarlamentarnych komisji Kontroli Budżetowej oraz Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Według danych podawanych kilka dni temu przez portal rmf24.pl, w skład komisji mają wejść eurodeputowani z wszystkich frakcji PE. Po zakończonych pracach grupa ma przedstawić specjalny raport.

27-letni Kuciak, dziennikarz śledczy pracujący dla portalu internetowego Aktuality, został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność Kuciaka.