Rzecznik KEP o "24h dla Pana": To piękny znak łączności z Kościołem powszechnym

ks. Paweł Rytel-Andrianik / screen Telewizja Republika

  

Polscy biskupi wspierają inicjatywę papieża Franciszka "24 godziny dla Pana". - W piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu w wielu kościołach na całym świecie będzie możliwość adoracji i spowiedzi przez całą dobę - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podkreślił rzecznik KEP, do włączenia się w organizowaną już po raz piąty inicjatywę "24 godziny dla Pana” zachęcił papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post.

- W każdej diecezji przynajmniej jeden kościół pozostanie otwarty przez 24 godziny bez przerwy, co stworzy sposobność do modlitwy adoracyjnej i do spowiedzi sakramentalnej

 – napisał Papież. Słowa papieża przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

- "24 godziny dla Pana" to piękny znak łączności z Kościołem powszechnym

 – powiedział rzecznik KEP, zachęcając do włączenia się w inicjatywę i wzięcia udziału w adoracji oraz skorzystania z sakramentu pokuty. Podkreślił, że polscy biskupi "całym sercem wspierają tę inicjatywę". Dodał, że w Polsce z roku na rok włącza się w nią coraz więcej diecezji i kościołów. Na stronach internetowych diecezji można znaleźć spis kościołów, w których 9 i 10 marca będzie miała miejsce nieustanna adoracja i spowiedź.

Rzecznik KEP przypomniał, że papież Franciszek, inaugurując akcję, nie tylko zachęcił do włączenia się w całodobową spowiedź, ale sam jako pierwszy dał przykład. Podczas Wielkiego Postu 2014 roku w Rzymie po nabożeństwie pokutnym rozpoczynającym "24 godziny dla Pana”, papież sam przystąpił do spowiedzi świętej, a następnie spowiadał tych, którzy oczekiwali w kolejce do jego konfesjonału. Podobnie było w kolejnych latach.

Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że w tym roku inicjatywa jest podejmowana w całym Kościele po raz piąty. Tym razem towarzyszą jej słowa z Psalmu 130 "Ty udzielasz przebaczenia”.

- Ważne jest, by sobie uświadomić, że w tym samym czasie w kościołach na całym świecie trwa modlitwa, a wielu ludzi – również tych, którzy po latach powracają do konfesjonału – doświadcza Bożego miłosierdzia

 – powiedział rzecznik KEP. Zachęcił do skorzystania z możliwości sakramentu pokuty i pojednania oraz do trwania przed Najświętszym Sakramentem.

- Chodzi o to, żeby nie było Wielkiego Postu bez spowiedzi. Inicjatywa "24 godziny dla Pana" jest dla nas pomocą

– dodał. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pilotaż onkologiczny poligonem doświadczalnym

/ ValerieDesign / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Realizowany w czterech regionach w Polsce tzw. pilotaż onkologiczny jest poligonem doświadczalnym do wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej – mówił w Białostockim Centrum Onkologii wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Wyjaśnił, że celem pilotażu jest ocena systemu i wypracowanie działań w postępowaniu z pacjentem chorym na raka tak, by od samego początku prowadzić go za rękę przez ten system.

Gadomski mówił, że pilotaż jest "poligonem doświadczalnym", który ma pokazać jak wdrożyć Krajową Sieć Onkologiczną, a celem jest poukładanie systemu i właściwa opieka nad pacjentem.

"Decyzję co do tego, że chcemy wprowadzić koordynowaną i kompleksową opiekę już podjęliśmy, że chcemy wprowadzić Krajową Sieć Onkologiczną, już podjęliśmy. Teraz chcemy na etapie pilotażu efektywnie przetestować to, co chcemy wprowadzić za około rok"

– powiedział Gadomski.

Wyjaśniał, że zmiany mają pomóc pacjentowi, który dowiaduje się, że ma raka i znajduje się z tego powodu w trudnej, stresującej sytuacji, dlatego nie może być pozostawiony sam sobie.

"A dzisiaj, niestety, w tym systemie, który mamy, tak jest. Pacjenci po diagnostyce często nie mają pełnej informacji, wiedzy, gdzie powinni trafić na pierwszy etap leczenia. Po pierwszym etapie leczenia często nie wiedzą, co robić dalej. Na własną rękę poszukują pewnych możliwości. Temu ma służyć Krajowa Sieć Onkologiczna, temu ma służyć ta zmiana, żeby ten pacjent właśnie nie musiał szukać niczego na własną rękę"

– mówił Gadomski.

Zaznaczył, że jedną z ważniejszych kwestii testowanych w pilotażu jest nadzór większych ośrodków nad mniejszymi szpitalami. "To jest dla nas najważniejsze: współpraca, komunikacja, wymiana danych, wymiana mierników leczenia. To są te elementy, które chcemy w tym pilotażu przetestować. Wierzymy, że ten pilotaż przede wszystkim pozytywnie odbije się na pacjentach, że skróci ścieżkę terapeutyczną" – mówił Gadomski. Dodał, że widać już np., że daje się przyspieszyć termin pierwszej wizyty pacjenta, a w całym systemie chodzi o to, by udało się skrócić całą drogę od diagnostyki po leczenie i rehabilitację.

W Polsce pilotaż koordynowanej opieki onkologicznej realizowany jest w czterech województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, pomorskim i podlaskim.

W Podlaskiem rozpoczął się 1 grudnia 2019 r. i potrwa do końca maja 2021 r. Regionalną jednostką koordynującą w kwestii czterech nowotworów: piersi, jajnika, prostaty i jelita grubego jest Białostockie Centrum Onkologii (BCO) – szpital podległy samorządowi województwa, jedyny szpital onkologiczny w regionie. W zakresie raka płuca – koordynatorem jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Pilotaż odbywa się we współpracy ze szpitalami wojewódzkimi w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach i ze szpitalem MSWiA w Białymstoku. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zajmuje się w pilotażu biobankowaniem, czyli zbieraniem do badań nad rakiem materiału biologicznego.

Koordynator medyczny ds. pilotażu onkologicznego, wicedyrektor Białostockiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk poinformowała na konferencji prasowej, że dotychczas pilotażem objęto 191 pacjentów, w zdecydowanej większości z rakiem piersi (150 osób). Każdy taki pacjent ma wyznaczonego koordynatora leczenia onkologicznego, który się nim zajmuje, odciąża lekarza, umawia na wizyty, umawia z lekarzem, gdy są już np. wykonane badania. Aby być w pilotażu, pacjent musi na to wyrazić zgodę, potem wypełnia również ankietę, w której ocenia system.

Pilotaż zaczyna się już na etapie call center, gdzie do szpitala dzwonią pacjenci (nr tel. 85-664-68-88). Kazberuk poinformowała, że od grudnia do call center zadzwoniło ponad 13,3 tys. osób. Przyznała, że pilotaż to dla szpitala ogromne wyzwanie organizacyjne. Przy obsłudze administracyjnej pacjentów w pilotażu pracuje 15 osób. Dla każdego z rodzaju nowotworów objętych pilotażem są wyznaczeni koordynatorzy medyczni.

Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że dotychczas fundusz zapłacił za świadczenia w ramach pilotażu dla 55 pacjentów prawie 127 tys. zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts